Göçmenlik

Published on Eylül 21st, 2015 | by Avrupa Forum 10

0

1 Kasım 2015 seçimleri: Avrupa’da kullanılacak oylar, Türkiye’ye uçak ile götürülecek.

 

YURTDIŞINDA KULLANILACAK OYLARIN TÜRKİYE’YE TAŞINMASINA İLİŞKİN YSK KARARI ÖZETİ

Alınan 1588 sayılı 01/09/2015 tarihli karara göre kulanılan oy torbalarının yurtdışı ilçe seçim kuruluna getirilmesi iki yöntemle yapılacaktır. Aşağıda belirtilen yöntemlerden hangisinin hangi ülkelerde uygulanacağına ilişkin yazı daha sonraki bir tarihte gönderilecek.


 

  1. Kiralanacak Uçak ile

Avrupa’da TC vatandaşlarının yoğun yaşadıkları ülkelerde kullanılan oyların getirilmesi için uçak kiralanır. Kullanılacak Güzergah THY ve Dışişleri bakanlığının görüşleriyle belirlenir.

Oy torbalarının teslim alınmasına, uçağa yüklenmesine ve Yurtdışı ilçe seçim kuruluna Ankara’da teslim edilmesine refakat etmek üzere Oy Torbaları Nakil Komisyonları oluşuturulur.

Uçakta bu komisonun yanısıra Dışişleri bakanlığınca görevlendirilmiş bir diplomatik kurye ve yanında taşıma ve sevk işlerini yapacak sayıda personel bulundurulur.

Uçak İstanbul Atatürk Havalimanından hareket eder.

Oy torbaları AKE isimli havayolu özel taşıma konteynırı ile uçağın kargo bölümünde taşınır.

 

Uçak üç sefer yapacak. Buna göre:

  • Sefer 1: İstanbul-Berlin-Kopenhag-Stokholm-Londra-Ankara
  • Sefer 2: İstanbul-Münih-Liyon-Ankara
  • Sefer 3: İstanbul-Köln-Ankara

 

İlgili ülkelerin yetkili makanlarından izin alınması durumdunda iniş yapılan her yerde oy torbaları nakil komisyonları kargoların uçağa bindirilmesine refakat edebilecekler. İzinler dışişleri bakanlığınca alınacak.

Belirtilen iniş yerlerine, hangi dış temsilciliklerden oy torbalarının getirileceği henüz belirlenmemiş olup, bu karar THY ve dışişleri bakanlığının görüşü alınarak YSK tarafından alınır.

Kullanılmış oy pusulalarının bulunduğu torbalar diplomatik torbalara oyun kullanıldığı dış temsilcilikte yerleştirilir ve bu diplomatik torbalar mühürlenerek üzerindeki kartona içinde kaç torba olduğu yazılır.

Diplomatik torbalar, sandık saklama ve ulaştırma kurulu nezaretinde diplomatik kurye tarafından, kiralanan uçağın ineceği havalimanına gerekli güvenlik önlemleri alınmak suretiyle karayolulya getirilir.

Sandık saklama ve ulaştırma komisyonları diplomatik torbaları tutanakla oy torbaları nakil komisyonuna teslim eder.

Bu işlemlerin tamamı esnasında ilgili ülkelerin yetkili makamlarından izin alınması suretiyle sandık saklama ve ulaştırma komisyonları ve oy torbaları nakil komisyonunun nezaretinde gerçekleştirilecek. Sandık saklama ve ulaştırma komisonlarında ve Oy torbaları nakil komisyonlarında partili üyeler bulunabilir.

Diplomatik torbalar Ankara Esenboğa havalimanında Yurt dışı ilçe seçim kuruluna tutanakla teslim edilir.

 

  1. Diplomatik Kurye Yöntemiyle

Sandık saklama ve ulaştırma kurulu, oy torbaları ve çantalarını tutanak karşılığında diplomatik kuryeye teslim eder.

Oy çantaları;

  • İlave koltuk satın alınarak, yolcu bölümünde taşınır

 

Oy torbaları;

  • Uçakla getirilmesi halinde yine yolcu bölümünde diplomatik kurye beraberinde, eğer diplomatik kurye sayısı yeterli değilse ilave koltuk satın alınarak getirilir.
  • Deniz veya karayoluyla sınıra getirilmesi halidne, içinde bulunulan ülke koşulları göz önünde bulundurularak gerekli güvenlik önlemleri çerçevesinde diplomatik kurye tarafından getirilir.

 

Diplomatik kurye ile getirilen oy torbaları Bakırköy 4. Geçici Gümrük Kapısı Seçim Kurulu’na tutanakla teslim edilir. Bu geçici gümrük kapısından teslim alınan oy torbaları, buradaki komisyon tarafından Yurt Dışı İlçe Seçim Kuruluna gerekli güvenlik önlemleriyle teslim edilir. Bu işlemlerin tamamında yurt dışı saklama ve ulaştırma kurullarında görevli siyasi parti üyeleri gözlemci olarak bulunabilirler.

 

 

 


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑