fbpx

Yazarlar

Published on Aralık 10th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

10 Aralık Uluslararası İnsan Hakları Günü – Hilmi Toy

Bugün tüm dünyada 10 Aralık İnsan Hakları günü olarak anılır, kazanımları değerlendirilir, hak ihlalleri raporları yayınlanır, insan haklarıyla insandır bilinci geliştirilmeye çalışılır. 

Bir kutlama değil elbet, bir şenlik günü değil. Hele bu dünyada, bu kapitalist emperyalist sistemde 10 Aralık İnsan Hakları Günü olarak kutlanması değil, bu doğrultuda kazanımları büyütmenin, geliştirmenin, insan hak ve özgürlükleri için daha çok mücadele etmenin günüdür. Günün anlam ve önemi ancak böyle doğru anlaşılır.

Bugün insan hakları deyince dünyanın hemen her yerinde hakları ihlal edilen, yok sayılan, baskı ve zulüm gören, yaşam hakkı kastedilen, açlığa ve sefalete mahkum edilen işçiler, emekçiler, ezilenler, kısacası dünyanın yoksullarıdır. Bunun sorumlusu ise içinde yaşadığımız, bugün yaşamak zorunda kaldığımız emperyalist kapitalist sistemin ta kendisidir. Emperyalistler ve onların işbirlikçileridir.

En büyük insan hakları ihlali emperyalist işgal ve savaştır. Burjuvazinin huzuru, güvenliği ve mutluluğu yoksulların, ezilenlerin ise huzursuzluğu, güvencesizliği, mutsuzluğudur. Eğitim, sağlık haklarının yoksunluğudur. Bu nedenle sömürüye, baskıya, zulme, işgale, Savaşa, işsizliğe, yoksulluğa, insanca yaşam ve çalışma koşulları isteyenlere karşı dünyanın her yerinde mücadele edenlere karşı uygulanan burjuva şiddet, gözaltı ve tutuklama, hatta işte, okulda, sokakta öldürmelerdir insan hakları ihlali.

Bugün Haiti, Honduras, Lübnan, Irak, Yemen, Bolivya, Endonezya, Suriye, Ekvator, Türkiye, Fransa’da yaşananlar bunu görünen yüzü, resmedilen fotoğrafıdır insan hakları ihlallerinin. 

Bizim gibi ülkelerde ise günün anlam ve önemi daha da büyüktür. Daha derin ve hassastır. Bir 10 Aralık günü Özkan Tekin adlı bir gencin insan hakları ihlalinin temsili olan F  Tipi Hücre Hapishanelerinin açılmaması için “Duvara yazı yazarken vurulup öldürülmesi”nin resmini görmektir. Hrant Dink gibi barış güvercinlerini, Tahir Elçi gibi Barış elçilerini koruyamamaktır 10 Aralık’ın anlam ve önemi.

10 Aralık İnsan Hakları Günü deyince bizim memlekette Maraş, Çorum, Sivas, Roboski, Suruç ve Ankara gelir. Göz altında kayıplar, kadın cinayetleri, taciz ve tecavüz saldırıları gelir akla. Cizre, Silvan, Nusaybin, Sur gelir bugün. Kayyumlar, kayyumlarla insanların seçme ve seçilme hakkının gasp edilmesidir insan hakları ihlali. Savaşsız sömürüsüz bir dünya da insanca, özgürce yaşamak için düşünen, konuşan, yazan çizenin başına her tür belanın getirilmesi, her şeyin reva görülmesidir insan hakları ihlali.

10 Aralık deyince akla adalet, yargı, hak ve hukuk, insan, kadınlar, çocuklar, doğa, çevre, kısacası yaşamak ile ölüm arasındaki o ince çizgi gelir akla.

Ve aklımızda olanlarla birlikte mücadele etmek insanca bir yaşam uğruna.

Elbette bu böyle ilelebet gitmez. Yoksulun, ezilenin, hak, hukuk, adalet diyenin, isteyenin hep ensesinde boza pişirmek sürüp gitmez. Dünyanın başında dolaşan sadece bir hayalet olmaktan çıkacak, Hayalden gerçeğe kavuşacak dünyanın işçi ve emekçileri.

İşte bu anlamda 10 Aralık İnsan Hakları Günü olarak kutlayacağımız günler de gelecek umuduyla, insan hakları mücadelesinde yitirdiğimiz nice güzel insanlar anısına güne merhabamız düşsün, güne direncimiz.

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑