fbpx

Yazarlar

Published on Şubat 14th, 2020 | by Avrupa Forum 20

0

14 Şubat’ta 15 Şubat’ı sevmekte asıl mesele – Hilmi Toy

“Soğuk nefesli bir gecede uğurladım gözlerinizi içimden,
çağın suyuna girdim çırılçıplak kutsandım.

Tersine akan âsi bir nehir oldum ve şafağın teninde rüzgâr gülü…” derken şairimiz Nevin Koçoğlu, benim aklıma 14 Şubat’ta 15 Şubat geliyor.

“Hiç kullanılmamış bir zamanın gözkapaklarını açıyorum” diyor bir başka Şair Nilgün Marmara. Benim aklımda yine 15 Şubat. “Hiç kullanılmamış Zamanın gözkapaklarını” 15 Şubat için açmak istiyorum. Karanfil kokmasa da cigaram, “haberin var mı? Demir kapı, kör pencere, yastığım, ranzam, zincirim, zulamdaki Mahsun resim” diyesim geliyor Ahmed Arif gibi 15 Şubat için. Bir türküde dillenir yüreğimin ezgisi, “gün gördüm, günler gördüm, seni gördüm, Şad oldum”. 14 Şubat’ta değil, “bir umudum sende, anlıyormusun?”. Yoksa, Nilgün Marmara gibi “Sıkı sarıl yokluğuma,/ bakarsın kimsen kalmayabilir” dedirtme, 15 Şubat gelmez olur, gönlüme şenlik düşmez olur, kapkara karanlık çöker dar dehlizlerine hayatın.

Sevgi emektir, 14 Şubat değil. Hani “Yana yana kül oluşum, /Külde çiçek açışım, /Özlemim, susuzluğum, /Kaçışım benim. /Kocaman dünyam benim” diyor ya Hasan Hüseyin. İşte hallerim benim de, 14 Şubat değil, 15 Şubat kocaman sevgi dünyam benim. Sevgi emektir ve tek kişilik değildir. Sevmekten yana payını veren yürek, sevgiden yana payını ister. Sabrın çiçeklerini susuz bırakmadan, asıl 15 Şubat için emeğinizi esirgemeyin sevmek, sevilmek adına.


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑