fbpx

Almanya

Published on Temmuz 22nd, 2016 | by Avrupa Forum 20

0

OHAL’e karşı çıkalım

ATİK: „Türk devletinin olağan bir süreçten geçmediği açıktır. Bu olağan dışılığı olağanüstü uygulamalarla aşmaya çalışması da yeni bir şey değildir…“

 AF Haber Merkezi

ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu), başarısız darbe girişimi sonrası tüm Türkiye genelinde ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL)’e ilişkin açıklamasında,  „Türk devletinin olağan bir süreçten geçmediği açıktır. Bu olağan dışılığı olağanüstü uygulamalarla aşmaya çalışması da yeni bir şey değildir“ dedi.

Açıklamada, „15-16 Temmuz’da gerçekleşen ve devletin kalpgahına yapılan askeri darbe girişimi Türk hakim sınıflarını daha fazla saldırgan bir konumlanışa itmiştir. Fettullah Gülen örgütünün devlet içindeki ve devlet dışındaki fişlenmiş ve bilinen tüm unsurlarına karşı devasa bir tasfiye operasyonu hızla devreye sokulmuştur. Yasalar dinlenmeksizin anayasa mahkemesi, Yargıtay ve danıştay üyeleri, hakim ve savcılar, asker ve polisler, akademisyenler, gazeteciler de dahil olmak üzere binlercesi tutuklanmış, 50 bin devlet memuru açığa alınmıştır. Darbe girişimini bu şekilde tasfiyeye dönüştüren hakim sınıf kliği, bu saldırının genişleyerek demokratik-devrimci ve ilerici güçlere yönlendirecek ve uygulayacak bir hamleyi atmaktan geri durmayacaktır. OHAL uygulamasının darbe girişimine karşıtlık dışında gelişecek her muhalefeti hedefleyeceği, devletin faşist uygulamalarına karşı çıkışı bu yolla zapturapt altına almaya çalışacağını söylemek için müneccim olmaya gerek yoktur“ ifadesi kullanıldı.

OHAL‘in askeri darbe bahane edilerek yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, şöyle dendi:

„İktidar dalaşında  AKP, karşıtı klikleri de tasfiyeyi ve güçten düşürmeyi amaçlayan OHAL sürecinde, işçi,emekçi ve ezilen muhalif kesimleri neler bekliyor:

Türkiye de hak ihlallerini içerecek,demokratik tepki ve mücadeleleri kısıtlayıp, engelleyecek olan OHAL döneminde, Grevler, miting ve yürüyüşler yasaklanacak, gezi ve seyahat özgürlükleri kısıtlanacak, yerleşim birimlerinde Valiler tarafından istenildiği sürelerde sokağa çıkma yasakları uygulanacak. Kimlik kontrolleri yapılarak, ev, araç ve işyerleri kolluk güçlerince aranıp keyfi tedbirler istenildiği gibi uygulanacak. Muhalif demokrasi güçlerine ve devrimci örgütlere, sosyalist yayınlara, aydınlara baskılar artırırılacak. Toplum zapturapt altında tutularak, faşist yasalar çıkarılacaktır.

Gözaltı süresinin keyfi şekilde uzatılması, polis ve jandarmada işkencenin kurumsal şekilde hayata geçmesi söz konusu olacaktır. Kürt ulusuna yönelik hali hazırda uygulamada olan OHAL, sıkı yönetim ve savaş hali, katliam ve baskılar bu yeni yasal düzenleme ile dahada pervazsızlaşarak sürdürülecek. Devrimci demokrasi güçlerine direnmek ve baskı yasalarının kurumsallaşarak sürdürülmesi olan OHAL‘e karşı mücadele yürütmesi önümüzdeki dönemin başlıca görevidir.

OHAL’e karşı Avrupa ilerici ve demokratik kamuoyunu bilgilendiren, harekete geçiren buna karşı ortak mücadele hattı kurulmalıdır. Faşist diktatörlüğün yeni maskesi OHAL’e karşı tüm devrimci demokrat kamuoyunu birlikte mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz!“

 

 

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑