Fransa

Published on Mayıs 12th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

1944’de Faşizme Karşı Direnişte Sembolleşen Olga Bancic Mezarı Başında Anıldı

Fransa Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB)’nin çağrısı ile 10 Mayıs perşembe günü Fransa’nın başkenti Paris’te Ivry mezarlığında Romanya asıllı komünist kadın Olga Bancic’in anması gerçekleştirildi.

Olga Bancin’in mezarının bulunduğu toplu anıt mezarda Missak Nanouchian ve anti-faşist direnişçiler için bir dakikalık saygı duruşu ile anma başlatıldı. Ardından faşizme karşı halk direnişinde yaşamını yitirenlere ve Olga Bancic’in yaşamlarına dair konuşmalarda şunlar aktarıldı.
“Missak Nanouchian, 14 Kaşım 1943 ‘te Nazi faşizmine karşı savaşırken faşist Fransız polisleri tarafından yakalandı. Missak Manouchian ve 22 arkadaşı 21 Şubat 1944 yılında Fransa hükümeti tarafından kurşuna dizildi.
Olga Bancic, önderliğini Missak Nanouchian’ın yaptığı Fransız Komünist Partisine bağlı, Fransız Savaşçıları ve Partizanları-Göçmen İsçiler Kolu üyesiydi. İkinci emperyalist paylaşım savaşı sırasında Fransa’da göçmenlerin oluşturduğu bu grubun baş eğmez kadın militanlarındandı.
Olga Bancic 10 Mayıs 1944 ‘te faşist Hitlerin Nazi askerleri tarafından giyotinle katledildi. Çok genç yaşlarda çalıştığı fabrikalarda birçok grev ve direnişlere katıldı, sendikal mücadele içinde yer aldı. Olga bir çok kez gözaltına alındı, tutuklandı, işkencelerden geçti ve 32. doğum gününde katledildi. Onun şahsında emperyalistlerin, kapitalistlerin, faşist Türk devletinin katlettiği Efrin işgalinde ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz dendi.
Kadın özgürlük mücadelesinde Olga Bancic’leri unutmayacağız yaşatacağız diyen SKB’li kadınlar şiir ve Fransa direniş marşını söyleyerek sonlandırdılar.

 

 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑