fbpx

Türkiye

Published on Temmuz 29th, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

‘1984 romanını yaşayan bir ülke haline geleceğiz’

TBMM’de kabul edilen internet ve sosyal medya düzenlemesine dair değerlendirmelerde bulunan İletişim Uzmanı Şafak Sarı, ‘1984 romanını yaşayan bir ülke haline geleceğiz’ dedi.

TBMM’den geçerek yasalaşan sosyal medya düzenlemesine dair Artı TV ekranlarında yayınlanan Medya Kritik programında değerlendirmelerde bulunan İletişim Uzmanı Şafak Sarı, düzenleme için George Orwell’in 1984 romanındaki distopik hayat benzetmesinde bulundu.

AKP iktidarının düzenleme ile yalnızca Türkiye değil internetin tamamına hükmetmek istediğini dile getiren Sarı, siyasiler hakkındaki birçok içeriğin bu düzenlemeden etkileneceğine dikkat çekti.

Sarı’nın Artı TV ekranlarında yaptığı değerlendirmeler şöyle:

“Ülkemizdeki ifade özgürlüğü ve habercilik anlamında ciddi tahribatlara neden olacak yasayı AKP-MHP koalisyonu TBMM’den geçirdi. Kamuoyunda sosyal medya yasası olarak biliniyor, ama tüm internete hükmeden bir yasa. Hem de ülke olarak da değil çeşitli maddeler ile dünyaya da hükmeden bir yasa yazmışlar. Ve düzenleme TBMM’de kabul edilerek yasalaştı.

‘YASA YURTTAŞI KORUMUYOR’

“Artık sadece gazetecilerin sosyal medya hesaplarına, haber mecraları ve iletilerini herhangi bir içeriği Türkiye’den erişim engellemek ile yetinmiyor bu yasa. Yasa ‘İçerikler kaldırılsın, haberler yok edilsin, hesaplar kapatılsın’ diyor ve yasal olarak meşrulaştırıyor. Bu yasanın yurttaşı koruduğunu düşünmüyorum. Çünkü eski yasada güvenlik politikaları ve devletin kendisi öncelikliydi. Bu yasa ile birlikte muhalif görüşleri haber sitelerinin, sosyal medya hesaplarının ve gazetecilerin içeriklerinin hedef olduğunu görüyoruz.

“Unutulma hakkı internet kullanıcıları açısından önemli bir haktı. Kamuoyunda yurttaşların bilinmemesini istediği rencide edecek şeylerin kaldırılmasını istemek meşru bir gerekçeydi. Çünkü bir hedef göstermeye kurban gidebiliyordunuz. Zaten bu sosyal medya sitelerinin çoğunda talep ettiğinizde yapılan bir şeydi. Yasadan çıkan unutulma hakkı ise farklı bir amaç var.

‘1984 ROMANINI YAŞAYACAĞIZ’

“George Orwell’in 1984 romanında geriye dönük haberlerin değiştirilebildiği otokratik bir rejim anlatılır. Her gün insanlar bellekleri sıfırlanmış bir şekilde uyanıyordu. Çünkü geçmişe yönelik her şey sürekli değiştiriliyordu. Bu biçimde de insanlar iktidarın her türlü manipülasyonuna maruz kalabiliyordu. Bir gün önce Rusya ile düşman olan Türkiye bir gün sonra dostane ilişkileri başlatabiliyordu. Bu yasa ile iktidar kendi istedikleri içerikleri, kendileri hakkında yazılmış en ufak şeyleri milli güvenliği bahane ederek yok edebilecekler. Fiilen birçok haberin engellendiğini ve yok edildiğini görebiliyoruz. Herhangi bir siyasetçinin geçmişini taramak istediğinizde haberlere erişim engeli getirildiğini görüyoruz. İnsanlar VPN ile ulaşmaya çalışıyordu. Yasa ilke bu içerikler kaldırılırsa bir süre sonra hiçbir habere ulaşamaz hale geleceğiz. Bu da aslında belleğin sıfırlanması demek. 1984 romanını yaşayan bir ülke haline geleceğiz.”

Kaynak : Artı Gerçek


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑