fbpx

ABD

Published on Haziran 11th, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

2020 ABD’sinde siyah bir vatandaşın hayatının değeri 20 dolar mıdır?

ABD’de polis şiddetiyle öldürülen George Floyd’un kardeşi Philonise Floyd, Kongre’deki konuşmasında kardeşi için adalet çağrısında bulundu.

ABD’de polis cinayetinde hayatını kaybeden George Floyd’un ağabeyi Philonise Floyd, ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi’nin düzenlediği polis şiddeti oturumda böyle sordu.

George Floyd, sigara alırken kullandığı 20 ABD Dolarının sahte olduğu şüphesiyle gözaltına alınıp öldürülmüştü.

Philonise Floyd kongrede gözyaşlarıyla yaptığı konuşmasında, “Sizden acıyı durdurmanızı istemek için buradayım. Acıyı durdurun. George yardım istedi ve kale alınmadı. Lütfen şu an benim, ailemin ve dünyanın pek çok yerinde sokaklara çıkan insanların yaptığı çağrıya kulak verin. İnsanlar sokaklarda ‘Artık yeter’ diye yürüyor” dedi.

Philonise Floyd ayrıca kardeşinin çocuklarının, ölüm anının videosunu izlediğini ekledi ve “Bu çok acı verici. Bir insana bunu yapamazsınız. Onun hayatı değerliydi. Hepimizin hayatı değerli. Siyahların hayatı değerlidir” diye konuştu.

Afro-Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs’ta dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te gözaltına alınırken polis memuru Derek Chauvin’in uzun süre boynuna diziyle basması nedeniyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” dedikten sonra hayatını kaybetmişti.

Adalet talebini dile getirdi

George Floyd’u o gün polis şiddetinden koruyamadığını ve bundan pişmanlık duyduğunu belirten Philonese Floyd, “Bugün burada sizlerle konuşarak kardeşimin ölümünün boşa olmadığına emin olmaya çalışıyorum” dedi.

Floyd, Kongre üyelerinden kardeşi ve ırkçılık sebebiyle polis şiddetine maruz kalanlar için adalet beklediğini belirtti.

Kanada’da polis cinayeti

Polis şiddeti ve ırkçılık Amerikalarda farklı ülkelerde devam etti.

Kanada’da polis, Kanada yerlisi, Tla-o-qui-aht halkından 26 yaşındaki Chantel Moore adlı kadını beş kurşunla vurarak öldürdü. Salı günü New Brunswick’de gerçekleşen olayda polis, kendini, Moore’un kendilerini bıçakla tehdit ettiğini söyleyerek savundu.

Moore’un arkadaşı Amy Charlie CTV News’e yaptığı açıklamada “Cevap istiyoruz” dedi. Ailesi, Moore’un polise bıçakla saldırdığına inanmıyor. Cinayetle ilgili soruşturma başlatıldı.

Kanada Yerli Halklar Kongresi Ulusal Şefi Robert Bertrand, polisin ve yargı sisteminin kendilerine karşı ayrımcılık ve ırkçılıkla yaklaştığını, Moore’un ölümünün de buna bir örnek olduğunu açıkladı.

Guetemala’da ırkçı şiddet

Guatemala’da da 55 yaşındaki Maya ruhani rehber Domingo Choc Che “cadılıkla” suçlanarak evinden kaçırıldı ve işkenceyle öldürüldü. Cinayet soruşturmasında dört kişi gözaltına alındı.

Domingo Choc Che, bitkisel tedavilere dair araştırma yürüten University College London’dan araştırmacılarla birlikte bir projede çalışıyordu.

Guatemala’daki Relebaal Saqe ruhani rehberler dernekler birliği Sekreteri said Jose Che cinayete tepki gösterdi: “Maya halkı karşı çok uzun süredir ayrımcılık ve ırkçılıkla karşı karşıya. Bizim geleneklerimize saygı duyulmuyor.”

Ülkede 1960-1996 yılları arasındaki iç savaşta çoğu sivil Mayalılar olan 200 binden fazla kişi öldürüldü, 45 bin kişi zorla kaybedildi. BM komisyonu, yerli halka karşı yürütülen savaşın soykırım olarak tanılanmasına dair rapor hazırlamıştı. (AS)

Kaynak:Bianet

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑