fbpx

LGBTİ

Published on Haziran 22nd, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

28. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası ‘Ben Neredeyim’ temasıyla başlıyor

“Ben Neredeyim” teması ile 28. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası 22-28 Haziran tarihleri arasında kutlanacak. Onur Haftası etkinlikleri, COVID-19 salgını nedeniyle dijital ortamda gerçekleşecek. Programın detayları haberimizde…

Her yıl gerçekleşen İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, bu yıl 28. yılını kutluyor. On iki yıl boyunca İstiklal Caddesi’nde on binlerin katılımı ve coşkusu ile gerçekleştirilen Onur Yürüyüşü son beş yıldır İstanbul Valiliği tarafından yasaklanıyor. LGBTİ+’lar ve fobi karşıtları yasağa ve polisin sert müdahalesine rağmen her yıl Taksim’de bir araya geliyor ve basın açıklamasını gerçekleştiriyor. Komite, bu yıl gerçekleşecek 28. Onur Yürüyüşü için kimsenin sağlığını riske atmamak adına fiziksel bir buluşma için çağrı yapmayarak, online platformlar üzerinde Taksim’de buluşma kararı aldı.

“Gökte gördük köprüyü, rengi yedi türlüyü”

Onur Haftası Komitesi geçtiğimiz günlerde yayınladıkları bir video ile bu yılki etkinlerin temasını “Ben Neredeyim” olarak belirlediklerini duyurmuştu. Videoda şu ifadelere yer verildi.

“2020 yılı kimimizin birbiriyle mesafesinin arttığı, kimimizin de kendisiyle mesafesinin azaldığı bir yıl oldu, oluyor. Ve bizler, türlü türlü krize ve damgalanmaya alışkın lubunyalar olarak tam gaz bir araya geliyor, örgütleniyor, şarkı söylüyor, sexting yapıyor, gullüm alıkıyor, varlığımızı ve bir aradalığımızı kutluyor ve diyoruz ki: ‘Ben Neredeyim’. 

Yönelimler, kimlikler, performanslar ve oluşlar nehrinde yıkanarak temaşa eden ya da nehre hiç girmeyip güneşlenen lubunyalar olarak diyoruz ki, bu nehirde, bu şehirde “ben neredeyim”. Salgında hayatlarını heteroseksizmle çevrili atanmış aile evlerine sığdıramayanlar, güvencesiz ve sömürüye dayalı işlerde çalıştırılan, salgında işinden olan, beldesiz kalan gacılar; özgürlükleri derdest edilmiş, virüse serbest, insana yasak sınırlarda daha güvenli bir hayat özlemindeki LGBTİ+’lar olarak soruyoruz: “ben neredeyim”.

Rujları sürdük, ojeler tamam; straponlar belde, bıyıklar yaman; kimimiz kıllı kimimiz parlak, kimimiz nonoş kimimiz godoş… Maskeler çeşitli…

Her gün gibi bugünlerde de… gökte gördük köprüyü, rengi yedi türlüyü!”

Online söyleşiden, atölye çalışmasına, forumdan partiye…

Onur Haftası’nın programında önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da atölye, panel, söyleşi, forum ve parti gibi çeşitli etkinlikler yer alıyor. Geçmiş yıllardan tek fark ise etkinliklerin online gerçekleşecek olması.

28. İstanbul Onur Haftası ilk gün programı şöyle:

22 Nisan Pazartesi

15.30 – 19-00: Atölye / Bedenimdeyim

Zoom Meeting https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZckfuGurjsoGNBoxpfORsDSfavqUOCx3ENu

Moderatör: Sera Armağan, Sena

İşaret Dili Çevirmeni: Emel

17.00 – 19.00: Atölye / Bi+lemezsin

Zoom Meeting https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZYpdOmhrjorGtaes3Rg_K7kohVm3bOtjvkR

Atölye Yürütücüleri: Banu, Cem, Mine, Umut Ceyhan

18.00 – 19.30: Atölye / #evdekalma Deneyimlerimiz: Atanmış Aile Evine Sığanlar-Sığınanlar-Sığınamayanlar

Youtube LISTAG

#EvdeKalma Deneyimlerimiz

#EvdeKalma DeneyimlerimizAtanmış aile evlerine sığanlar, sığınanlar, sığamayanlarSunucular: Çağla ve KeremKonuklar: Günseli, Züleyha, Tülay, Melis

Gepostet von Listag Lgbti+ Aileleri ve Yakınları Derneği am Montag, 22. Juni 2020

Katlımcılar: Günseli , Tülay, Züleyha, Şilan, Melis

Moderatör: Çağla, Kerem

20.00 – 21.30: Söyleşi / HIV’e Güncel Yaklaşımlar

Zoom Meeting https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZ0rdu6orTgsG9xSFkqnWJEt2RuSvKAJR6De

Konuşmacılar: Bora, Defne, Emre

Moderatör: Semih Özkarakaş

İşaret Diline Çevirme: Yade

20.00 – 22.00: Panel / Mülteci LGBTİ+’lar LGBTİ+ Hareketinin neresinde?

Zoom Meeting https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZMpdemtqzopGNerdTk_pfTliKS-94gsL4Fj

Konuşmacılar: Can Kaya, Müzeyyen Araç, Sophan

Moderatör: Doğu Durgun

28. İstanbul Onur Haftası programının tamamını görmek için TIKLAYIN

https://drive.google.com/file/d/1hHmtSE-3hBSfZiikJ2RzW49mmoY1Z69N/view

Hormonlu Domates Ödülleri 16. kez verilecek, oylama anketi devam ediyor…

Her yıl açık çağrı ile adayları ve halk oylaması ile kazananı belirlenen Hormonlu Domates LGBTİ+Fobi Ödülleri bu yıl 16. kez sahiplerini bulacak. Yıl boyunca homofobik, bi+fobik, transfobik, interfobik, artıfobik söylem ve eylemlerin “ödüllendirileceği” 16. Hormonlu Domates LGBTİ+Fobi Ödül Töreni, 26 Haziran Cuma günü saat 20:00’da online olarak gerçekleşecek.

16. Hormonlu Domates LGBTİ+ Fobi Ödülleri oylama anketine katılmak için TIKLAYIN

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfZZHj94jAeusYyEEzhdOLg5IAxS7VniiINo_lNgxuYhLZxjQ/viewform


Onur Haftası’nın tarihçesi ve Türkiye’de Onur Haftası

28 Haziran 1969 günü, New York’taki Stonewall Inn adlı barda eşcinsel ve trans bireyler uzun süredir kendilerine uygulanan baskı ve şiddete karşı ayaklanmış, baskına gelen polisi bara hapsetmiş, yapılan eylemler ve çatışmalar dört gün boyunca sokaklara yayılmıştı. LGBTİ+ mücadelenin dönüm noktalarından biri olan bu gün, dünyanın her yerinde Onur Haftası olarak kutlanıyor. Türkiye’de ise Onur Haftası ilk defa “Cinsel Özgürlük Haftası” adı altında, 1993 yılında kutlanmak istendi. Ancak valiliğin yasaklaması, yapılan gözaltılar ve yurtdışından gelen konukların sınır dışı edilmesi sonucu Onur Yürüyüşü gerçekleştirilemedi. Yasaklar karşısında hareketin talepleri ve aldığı toplumsal destek güçlen-di ve ilk İstanbul Onur Yürüyüşü 2003’te, Onur Haftası gerçekleştirilmeye başlandıktan tam on yıl sonra yapıldı. O zaman ancak 30-40 kişiyle yapılan bu ilk yürüyüş, her yıl katlanarak büyüdü. 2013 yılında İstiklal’deki yürüyüşe 100.000 kişinin katıldığı ifade ediliyor. 2015 yılında, 13. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü beklenmedik şekilde polis tarafından engellendi. 2016, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında ise, İstanbul Valiliği Onur Yürüyüşü’nü yasakladığını duyurdu. LGBTİ+’lar ve fobi karşıtları yasak kararına rağmen son dört yıldır Taksim’de bir araya gelmeye devam ediyor. Mis Sokak, Oda Kule, Cihangir başta olmak üzere Taksim’in çeşitli noktalarında basın açıklaması gerçekleştiren LGBTİ+’lar, anayasal hakların ihlali anlamına gelen bu yasak kararlarını tanımadıklarını göstermek için sokakları dolduruyor.

Kaynak:SiyasiHaber

Tags: , , , , , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑