Genel

Published on Ocak 29th, 2016 | by Avrupa Forum 3

0

29 Ocak 1983: Ermeni devrimci Levon Ekmekçiyan darbeciler tarafından idam edildi

Ermeni soykırımı kurbanı bir ailenin çocuğu olarak Lübnan’da büyüyen Levon Ekmekçiyan, darbecilerin kukla başbakanı Bülent Ulusu’ya yönelik olmak üzere 7 Ağustos 1982 tarihinde Ankara Esenboğa Havalimanı’nda bir eylem düzenledi. Eylem başarısız oldu, Ekmekçiyan kanlı bir baskınla darbecilerin güçleri tarafından yakalandı, ağır işkencelerden geçirildikten sonra 29 Ocak 1983’te idam edildi.

Levon Ekmekçiyan, Ermeni soykırımı kurbanı bir ailenin çocuğuydu. Soykırımdan kaçarak sığındıkları Lübnan’da zor koşullarda büyüdü. Genç yaşta ASALA örgütüne katıldı. 7 Ağustos 1982 tarihinde, yani 12 Eylül darbecilerinin Türkiye halklarına kan kusturduğu, hapishanelerin devrimcilerle doldurulduğu, idamların birbirini izlediği, işkencelerin günlük hayatın bir parçasına dönüştüğü, on binlerce kişinin vatandaşlıktan çıkartıldığı ve milyonlarca kişinin fişlendiği bir dönemde, bağlı bulunduğu birlikle Ankara Esenboğa Havalimanı’na geldi. Amaçları darbecilerin başbakanı Bülent Ulusu’ya yönelik bir eylem gerçekleştirmekti.

Militanların fark edilmesi üzerinde Levon Ekmekçiyan, üyesi bulunduğu birliğin komutanı Zohrab Sarkisyan’la birlikte yolcu salonuna sığındı. Sarkisyan burada bulunan yüzlerce yolcuya “kendilerinin ASALA olarak tanıtan Ermenistan’ın Kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu’nun üyeleri olduklarını, burada siyasi amaçlı askeri bir eylem için bulunduklarını, tek hedeflerinin Türk devletini temsil eden odaklar olduğunu, bu topraklarda yaşayan halklara kesinlikle kin gütmediklerini, fakat az sonra devlet güçlerinin saldırısına uğrayacaklarını, devletin kendi vatandaşlarının canına bile zerrece kıymet vermediği için herkesin burayı derhal terk etmesi gerektiğini” anlattığı bir konuşma yaptı.

Nitekim Sarkisyan’ın dediği gibi devlet güçleri hiç vakit geçirmeden militanların üzerine var güçleriyle saldırıya geçtiler. Yüzlerce askerin yağdırdığı kurşun ve bombalar sonucu 8 yolcu öldü, 72 yolcu yaralandı. Levon Ekmekçiyan ağır yaralı olarak yakalandı, Zohrab Sarkisyan kurşunlarla delik deşik edilerek öldürüldü.

Ekmekçiyan darbecilerin zindanlarında ağır maddi ve psikolojik işkencelerden geçirildi. Darbecilerin düzmece mahkemelerinde sahte ve yalan kanıtlarla idama mahkûm edildi ve başka pek çok devrimci gibi 29 Ocak 1983’te katledildi. 12 Eylül darbecilerinin yargılanmaya başlandığı şu günlerde Ekmekçiyan ile Sarkisyan’ın davaları tekrar görülmeli, darbecilerin işlediği insanlık suçları olanca çıplaklığıyla ortaya konulmalıdır.

 

Marksist.org

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑