fbpx

Yazarlar

Published on Ağustos 31st, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

30 Ağustos “Efsanesi”! – Feyyaz Kerimo

30 Ağustos ve M. Kemal hakkında Cumhuriyet tarihinde bir ‘’efsane’’ yaratıldı. Üstelik bunu yapanlar (‘’Kemalist Sol’’cular da buna dahil), güya hurafeleri, sözde efsaneleri yıkmak adına konuşup, dururlar. Fakat kendileri de yeniden ve yeniden kendi hurafelerini yaratırlar.

‘’Resmi ideoloji’’yi savunanlar, bir ‘’anti-emperyalizm’’ yalanına kendilerini inandırmışlardır. Kimi ‘’Sol’’cu kesimler de ‘’resmi söylem’’in dışında bir şey söylemiyorlar. Herhalde gerçekler karşısında ‘’Türklük’’ duyguları daha ağır basıyor! ‘’Kurtuluş Savaşı’’ hikayesi, bu yüzden ‘’efsane’’leştiriliyor.

Bu kesimler tarihi, 1914’ten değil de, 1919’dan başlatırlar. Çünkü işlerine öyle gelir.

Emperyalizmin bir yarı-sömürgesi olan Osmanlı İmparatorluğu, I. Emperyalistler arası savaşa TARAF olarak katılıyor. Osmanlı imparatorluğu bu emperyalist savaşa Almanya, Avusturya ve Macaristan’ın yer aldığı İttifak Devletleri ile birlikte katılıyor. AMACI, savaşı kazanarak pastadan PAY ALMAK’tır. Mustafa Kemal de, emperyalist savaştan pay almak isteyen bu Osmanlı Ordusunun subayıdır o zaman. Başka toprakları istila edip ganimetten pay almaya çalışan bir Türk Subayı!

Osmanlı Ordusunun bir subayı olan Mustafa Kemal, hem dünyanın yeniden paylaşılmasını isteyen İttifak Devletleri ile emperyalist paylaşım savaşına katılacak; hem de sözde bir ‘’ulusal kurtuluş savaşı’’’ vererek ‘’anti-emperyalist’’ mi olacak?

Bu yüzden bu hurafe üreticileri, Yunanlıların İzmir’e çıkışıyla (Mayıs 1919) ‘’tarihi başlatırlar’’!

Yunanlıların İzmir’e çıkışına karşı hareketi yürüten bütün kadroların nerdeyse hepsi İTTİHATÇI kadrolardı. 1915 Soykırımından sonra geriye kalan Rum halkı Ege bölgesinde, İzmir’de çok geniş çaplı bir katliama uğratılmıştır. Kime karşı bu sözde ‘’ulusal kurtuluş mücadelesi’’ verilmişti? Bu ‘’kutsanan’’ savaş, aslında RUMLUĞA ve ERMENİLİĞE karşı verilmiştir.

Bu ‘’şanlı savaş’’ta, ne İtalyan, ne Fransız, ne de İngiliz emperyalist ordularına karşı BİR TEK KURŞUN dahi sıkılmamıştır. ‘’Yedi düvelle savaş’’ bu nedenle, tamamen uydurma olan koca bir yalandır! Aksine Fransızlar, Yunanlılara karşı savaşta kullanmaları amacıyla Türk Ordusuna silah sattılar. İtalyanlar da, Kuvayı Milliye’ye kendi silah depolarını yardım etmek amacıyla açtılar.

EMPERYALİST DEVLETLERE KARŞI OLMADAN, ONLARA KARŞI MÜCADELE ETMEDEN; anti-emperyalist mücadele verildiğini iddia edenler de oldu, bu coğrafyada. Doğan Avcıoğlu (ki, Kemalist Solcuların ilahıdır!), bu savaş Ermeniliğe ve Rumluğa karşı verildi dememek için bu iddiayı ortaya atar.

Ve bu iddia, (siz bunu YALAN olarak anlayın) o gün bu gündür ‘’Kemalist Solcular’’a da yapışır.

AKP iktidarı ile birlikte ‘’Resmi İdeoloji’’, kendi hurafesini bu defa Malazgirt’ten başlatıp bugüne gelmek amacıyla yazmak için işbaşında. Kolay gele!

31 Ağustos 2020

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑