Almanya

Published on Temmuz 20th, 2019 | by Avrupa 5

0

33’ler Stuttgart’ta anıldı

Almanya’nın Stuttgart kentinin en kalabalık caddesi Königstrase’de (Kobanê meydanı) 4 yıl önce Suruç’ta ölümsüzleşen 33 düş yolcusu anıldı. Katliamcı sömürgeciTürk devleti ve IŞİD çeteleri lanetlendi.

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu’na (AvEG-Kon) bağlı Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) ve Sosyalist Kadınlar Birliği’nin (SKB) düzenlediği anma etkinliğine, HDK Stuttgart, FCK, SYKP, ATİF, YDG, DİDF, Yeni Kadın, ADHK gibi kurumlar da katılarak destek verdi.


“Suruç için adalet, herkes için adalet” içerikli Almanca pankartın açıldığı, Suruç şehitlerinin dövizlerinin taşındığı eylemde, Almanca ve Türkçe “Yaşasın enternasyonal dayanışma”, “faşizme karşı omuz omuza”, Suruç’un hesabı sorulacak”, “Suruç şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Açılış konuşmasında, “Bundan tam 4 yıl öceydi. Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) öncülüğünde yüzlerce genç, Türkiye ve Kürdistan kentlerinden ‘Kobanê’yi birlikte savunduk, birlikte inşa edeceğiz’ şiarıyla Kobanê’ye doğru yola çıktılar.” denilerek, Suruç’ta AKP-MHP faşizmi ve IŞİD çetelerinin bombalı saldırısına uğradıkları, 33’ünün ölümsüzleştiği anımsatıldı. “Adları Büşraydı, Eceydi, Cebraildi, Aydındı, Polendi, Alperdi, Duyguydu, Cemildi” denilen konuşmada “33 düş yolcusunu unutmadık, unutturmayacağız. Suruç için adalet, herkes için adalet.” çağrısı yapılarak sonlandı.

Açılış konuşmasından sonra 33 düş yolcusu anısına yapılan saygı duruşunun ardından AvEG-Kon’un açıklaması ekseninde Almanca konuşma yapıldı.

Almanca konuşmada, “Katliamın hesabını sormak, katillerin ve arkasındaki güçlerin hesap vermesi için yüzlerce düş yolcusunun ailesi Suruç Aileleri İnisiyatifi olarak bir araya geldiler ve büyük bir adalet mücadelesine başladılar.” denilerek “Bu dört yıl boyunca; ailelerin tüm ısrarlarına rağmen faillerin hepsi yargılanmadı. Dört yıldır çeşitli gerekçelerle Suruç yaralısı gençler tutuklandı. Suruç davasını takip eden avukatlar tutuklandı. Suruç için adalet isteyenler tutuklandı.” vurgusu yapıldı.

Konuşmada son olarak, “Ölümsüzleşen 33 düş yolcusu ve yaralanan yüzlerce düş yolcusunun düşleri yarım kalmayacak. Bugün Kobanê’de inşa edilen çocuk parkından gülümseyen çocuklar, hastaneden zafer işareti yapan savaşçılar bunun tanığıdır. Dört yıl sonra AvEG-Kon olarak taleplerimizi yineliyoruz. Suruç katliamı ve diğer tüm katliamlar aydınlatılmalı, siyasi sorumlular başta olmak üzere tüm failler yargılanmalıdır.” çağrısı yapıldı.

Eylem, 10 Temmuz’da Dersim’de ölümsüzleşen Taylan Kutlar ve Hıdır Çallı için düzenlenecek anma etkinliği duyurusuyla, sömürgeci Türk devletinin Kürdistan’a yönelik işgal saldırılarını protesto yürüyüşüne katılım çağrısıyla, sloganlarla sonlandı.


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑