Almanya

Published on Ocak 30th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

450. haftada direnişe devam – Ali Çarman

Almanya’nın en uzun soluk direnişi olmaya aday Stuttgart 21 projesi karşıtları kar kış soğuk demeden her hafta miting ve yürüyüş yapmaktalar.

Mega proje olarak adlandırılan ve maliyetinin kesinlikle 4,5 milyar euronun üzerinde olmayacağı, 2019 yılında ise biteceği açıklaması, gelinen yerde bile bile söylenen bir yalan oldu.


Stuttgart21’in böyle devam ettiğinde dahi en erken 1923 sonlarında biteceği ve maliyetin de 10 Milyar olacağı, bilim insanları tarafında her fırsatta dile getirilmekte.

Stuttgart’lıların büyük çoğunluğu proje inşiaatının şehrin dokusunu ve trafiğini alt-üst ettiğini bildiği için projeye karşı durmakta.

Bizden Kurtulamazsınız!

Yüzyılın projesi Stuttgart 21 gündeme geldiği andan itibaren alternatifleri ile karşı direnişi örgütleyenler 29 Ocak 2019 Pazartesi günü 450.miting ve yürüyüşlerini gerçekleştirdiler.

Hava eksilerde cereyan ederken akşam saatlerinde Stuttgart tren istasyonu önü bir kez daha Pazartesi mitingine ev sahiğliği yaptı.

Stefan Hiss-Los Santos grubunun müzikleri başlayan mitingin ilk konuşmacısı bir genç oldu. Daha sonra ise Mafya Üzerine çalışması ve kitabı ile tanınan gazeteci-yazar Petra Reski ilgiyle dinlenen konuşmasını yaptı. Projeyi mafya yöntemi olarak belirtmesi ile alkışlar koptu.

450 Kez Daha Geleceğiz

Direniş hareketi başladığı günden beri gazeteci ve yazar olarak eylemlerde saf tutan Joe Bauer sahneye çıktığında mitinge ayrı bir coşku ayrı bir hava geldi. Joe Bauer’in bu soğuk havada buraya geldik ve 450 kez daha gelmeye devam edeceğiz, bizlerden kurtulamazsınız sözleri ile; Esslingen, Heidelberg ve yakın çevreden gelen iki bin kişiyi aşkın kitle hep birlikte ‘’Oben Bleiben-İstasyon Yukarda Kalmalı’’ diye tempo tuttular.

Miting programının sona ermesiyle üç maymunları oynayanları teşhir eden pankartın ardında Grup Lokomotiv’in müzkleri eşliğinde şehir merkezine doğru yürüyüş başladı. Stuttgart belediye binası önünde kısa bir miting sonrası belediye salonunda iki yazarın katılımıyla bir konferans gerçekleşti.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑