Almanya

Published on Ocak 27th, 2020 | by Avrupa Forum 3

0

550 Alman askerine soruşturma

Almanya Askeri İstihbarat Teşkilatı Başkanı Gramm, silahlı kuvvetler içinde bir ‘gölge ordu‘ bulunduğu iddialarını çok ciddiye aldıklarını ve araştırdıklarını açıkladı.

Almanya’da orduda aşırı sağcı olduklarından şüphelenilen 550 asker hakkında soruşturma başlatıldı.


Almanya Askeri İstihbarat Teşkilatı (MAD) Başkanı Christof Gramm, Welt am Sonntag gazetesine verdiği röportajda, 2019’da 8’i aşırı sağcı olmak üzere toplam 14 aşırılık yanlısı askerin tespit edildiğini, bu kişiler hakkındaki ihraç kararlarının işleme konulduğunu ya da kısa süre içinde konulacağını söyledi.

Alman ordusunda halen aşırı sağcı olduğu düşünülen 550 civarında askerle ilgili soruşturma yürütüldüğünü belirten Gramm, sadece 2019’da 350 asker hakkında bu konuda soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Gramm, Alman ordusunun özel kuvvetler birimi KSK’de aşırı sağcı olduğundan şüphelenilen askerlerin oranının yüksekliğine işaret ederek buradaki yaklaşık 20 asker hakkında soruşturmanın sürdüğünü bildirdi.

‘SİLAHLI KUVVETLER İÇİNDEKİ ‘GÖLGE ORDU’ İDDİALARINI ÇOK CİDDİYE ALIYORUZ’

Almanya’nın, silahlı kuvvetler içinde bir “gölge ordu” bulunduğu iddialarını çok ciddiye aldığının ve araştırdığının altını çizen Gramm, “Bu araştırmalarda aşırılık yanlılarını ve anayasaya bağlılığı eksik olan kişileri tespit ettik. Bunlar kısmen birbirini tanıyorlardı“ diye ekledi.

‘DEVLETİ ORTADAN KALDIRMAYA KARARLI, ŞİDDET KULLANMAYA HAZIR BİR GRUP VAR’

TRT Haber’in aktardığı habere göre Gramm ayrıca, “Devletimizi ortadan kaldırmak isteyen kararlı hatta şiddet kullanmaya hazır bir grubu ise henüz belirleyemedik. Adli kovuşturma makamları şu an bununla ilgilense de biz de yakından takip etmeye devam edeceğiz“ dedi.

Artı Gerçek

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑