Fransa

Published on Mart 21st, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

600 doktordan Başbakan için suç duyurusu:

Fransa’da 600 doktor, salgının yol açtığı krizin yönetiminde ’devlet yalanı’ söyledikleri iddiasıyla Başbakan Edouard Philippe ve eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn hakkında Paris’teki Adalet Divanı’na  suç duyurusunda bulundu.

Fransız basınında yer alan haberlere göre doktorlar, Philippe ve (Cumhurbaşkanı Macron’un partisi LREM adına Paris Belediye Başkanlığına aday gösterilip görevinden geçen ay istifa eden) Buzyn’i, salgın ile ilgili “tehlikenin farkında ve harekete geçmek için gereken araçlara sahip oldukları” halde zamanında önlem almamakla suçladı.


Doktorlar suçlamalarını, Agnes Buzyn’in Le Monde gazetesindeki açıklamalarına dayandırıyor. Buzyn, belediye seçimlerinin ilk turundan sonra yaptığı o açıklamalarda, “Daha Ocak ayından itibaren Coronavirüs salgınının ciddiyeti konusunda Başbakanı bilgilendirdiğini ve ‘kuşkusuz seçimlerin yapılamayacağı’ uyarısında bulunduğunu” doğrulamıştı.

Bu sözlerden hareketle, yakın zamanda oluşturulan C19 Kollektifi adına üç doktor, Philippe Naccache, Emmanuel Sarrazin et Ludovic Toro, hükumet üyelerini yargılama yetkisine sahip olan Adalet Divanı’na (Cour de Justice de la République) başvurdu. Şikayetçiler, Başbakan Philippe ile kendisi de bir doktor olan Buzyn’in, “insanların güvenliği için tehlike yaratacak nitelikte bir uğursuzlukla mücadele (…) imkanı veren önlemleri almaktan veya harekete geçirmekten bilerek geri durmak” suçundan yargılanmasını talep ediyor. Kanunda bu suçu işleyenlerin iki yıl hapis ve 30 bin € para cezasına çarptırılması öngörülmekte.

Doktorların avukatı Fabrice Di Vizio, gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin, “Fransızlardan gizlediği bilgilerin ortaya çıkarılması” için soruşturma açılması gerektiğini söyledi.

“100 bin yaşlı ölebilir”

Diğer yandan, huzur ve yaşlı bakım evlerinde görev yapan sağlık personeli, Sağlık Bakanı Olivier Veran’a gönderdiği mektupta, buralarda kalan kişilerin yaş ortalamasının 85 olduğunu ve birçoğunun kronik hastalığı bulunduğunu belirterek, maske yetersizliği nedeniyle 100 bin yaşlının hayatını kaybedebileceği uyarısında bulundu.

Son günlerde, salgınla mücadele eden ve virüs tespit edilen kişilere tedavi uygulayan doktor ve hemşirelerin de maske yetersizliğinden şikayetçi olduğu belirtilmişti.

Ülkede koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 450’ye yükseldi

Fransa’da salgında yaşamını yitirenlerin sayısı 450’ye, vaka sayısı 12 bin 612’ye yükseldi. Yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısının 1297’ye çıktığını belirtilirken, 1587 kişinin de tedavinin ardından sağlığına kavuştuğu bildirildi

Ülkede salgın nedeniyle son 24 saatte 78 kişi daha yaşamını yitirdi.

Salgının yayılmasını engellemek için sokağa çıkmak sınırlandırılmış durumda. İş için gidip gelenler çalıştıkları kurumun verdiği imzalı mühürlü bir belgeyi yanlarında taşımak zorundalar. Tek başına yürüyüş veya spor yapmak, köpeğini gezdirmek, alışverişe çıkmak, yakınlarını ziyaret etmek serbest, ama üzerinde kendi kimliğini, adresini, günün tarihini belirten imzalı bir belge bulundurmak şartıyla. Bunun dışında yasağa uymayanlara 135 € para cezası kesiliyor.

Kaynak : Avrupa Forum / Independent Türkçe

Tags: , , , , , , ,


About the Author



Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑