Türkiye

Published on Kasım 12th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Temelli: Bırakın görüşmeyi, AKP’yi alaşağı etmeyi düşünüyoruz

Partisinin Akdeniz İlçe Örgütü kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, ‘AKP ile görüştükleri’ yönündeki kimi iddiaları, “Biz bırakın AKP ile görüşmeyi, onu alaşağı etmeyi düşünüyoruz” sözleriyle yalanladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Mersin’de partisinin Akdeniz İlçe Örgütü’nün kongresine katıldı. Kongreye, partinin Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce ile birlikte Birleşik Devrimci Parti, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve 78’liler Girişimi temsilcileri de katıldı.


Düzenlendiği salona “Darbelere karşı öz direnişle özgürlüğe” ve “Özgürlüğümüzü kazanacağız” pankartlarının asıldığı kongre divan seçiminin ardından saygı duruşuyla başladı.

‘İMRALI’YA TECRİT, BARIŞ VE ÖZGÜRLÜĞE TECRİTTİR’

Kongrede konuşan Eş Genel Başkan Sezai Temelli, kongrelerin önemine vurgu yapıp, kongrelerle güçlü bir şekilde alanlara çıktıklarını ve yeniden barış ve özgürlük mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.

Paris’te öldürülen Leyla Şaylemez’i anıp, cezaevlerindeki kadın tutuklulara selamlarını ileten Temelli, “Bizim için kadın özgürlük mücadelesi olmazsa, faşizm de yok olmaz. Bundan dolayı tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel, Leyla Güven’i selamlıyorum ve onları serbest bırakılana kadar mücadeleyi sürdüreceğimizin sözünü veriyoruz. Leyla Güven biliyorsunuz ki bugün açlık grevinde. Leyla arkadaş; bize bu tutumu ile bir mesaj veriyor. Nedir o mesaj. Diyor ki; ‘Ben savaşa karşıyım. Onun için ben bedenimi bu politikalara karşı yatırıyorum’ diyor. Biz de biliyoruz ki bu savaşın son bulmasının yolu İmralı’da bulunan Sayın Öcalan’dan geçiyor. Tecrit bir an önce son bulmalıdır. İmralı’ya tecrit, barışa ve özgürlüğe tecrittir” dedi.

AKP’nin savaş ve şantaj politikalarını sürdürdüğü söyleyen Temelli, AKP’nin dünyanın her yerinde savaş ve şantaj ile ayakta kalabilen bir iktidar olduğunu ifade etti.

‘BU AYIBI ORTADAN KALDIRALIM DEDİK’

Meclis’in 26’ncı döneminde büyük bir ayıba imza atılarak birçok arkadaşlarının tutuklandığını da hatırlatan Temelli, devamında şunları söyledi: “Bu iktidar döneminde birçok arkadaşımız tutuklandı. Bizler son olarak bu iktidara gelin 27’nci dönemde bu ayıbı ortadan kaldıralım dedik. Onlar bunu kabul etmedi, aslında Sarayı dinledi. Bakın CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nu cezaevinde çıkardılar. Ama Leyla Güven ve diğer tutuklu birçok arkadaşımız hala tutuklu. Bu iktidar, savaşın iktidarıdır. Kürt halkına karşı yürütülen savaşın iktidarıdır. Her şeye rağmen biz, dün olduğu gibi bugün de aynı kararlılıkla özgürlük, savaş ve de barışta ısrar ederek yolumuza devam edeceğiz. Bu saldırılar bizi yıldıramayacaktır.”

‘KAYYUMLARIN YOLSUZLUK YAPARKEN, O HDP İLE UĞRAŞIYOR’

Parti olarak demokratik ulusun ve toplumun inşası için çok ağır bedeller ödediklerini belirten Temelli, “Bu ülkede faşizmin adı, kayyumdur. Partimizin halkımızın iradesi olan 96 belediyemize kayyum atadılar, yani gasp ettiler. Bu kayyumlar ile halkın diline ve yerelde bulunan tüm imkanlarını gasp ettiler. Daha önce kayyumların çalan ve talan eden bir irade olduğunu söylemiştik. Bugün Sayıştay raporları ile ne kadar haklı olduğumuzu gördük.  Sayıştay raporlarında kayyumların yolsuzluk yaptığı çok açık bir şekilde görüldü. Aslında kayyumlar Saray’ın iradesi ile halkı hortumluyor. Bugün iktidar kayyumlarda yaşanan yolsuzluklar ile mücadele etmesi gerekirken, o işi gücü bırakmış HDP ile uğraşıyor. Nasıl ki faşizm ile uğraşıyorsak, kayyumları da söküp atacağız halkın iradelerinden” ifadelerini kullandı

‘ZEYTİN DALI DEĞİL, ZEYTİN TALANI’

Temelli, yine iktidarın sadece kayyumlar yoluyla Kürtlerle uğraşmadığını, sınırın diğer tarafındaki Kürtlerin kazanımlarına karşı da savaştığını sözlerine ekledi.

Türkiye’nin Suriye’ye gönderdiği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Efrin’i talan edip, yıktığını söyleyen Temelli, “Bir süre önce Efrin’e giden ÖSO, oradaki halkın huzurunu bozdu. Orada yaşayan Süryani, Kürt, Arap ve Ermeni halkının bulunduğu 150 bin insanı yerinden yurdundan etti. Oradaki halkın malını yağmalayan ÖSO, bugün orada bulunan ve halkın geçim kaynağı olarak bilinen zeytinleri buralarda pazara çıkardı. 50 bin ton zeytini ülkeye sokarak satışa çıkardırlar.  Ne diyorlardı ‘Zeytin Dalı’ ama ne oldu ‘Zeytin talanı’. İşte bunların zihniyeti talancı zihniyettir. Bu iktidar ÖSO ile daha önce silah pazarlıyordu, şimdi de zeytin” diye konuştu.

O İDDİALARA YANIT VERDİ

Temelli, yine AKP ile arasında görüşmeler olduğu yönünde son günlerde dile getirilen kimi iddialara da yanıt verdi.

Temelli, bunun asla mümkün olmadığını, savaştan ve talandan beslenen bir zihniyet ile asla ama asla görüşmeyeceklerini söyledi. Bir görüşme olacaksa da, bu görüşmenin ancak halk ile yapacakları bir görüşme olacağını ifade eden Temelli, “Biz bırakın AKP ile görüşmeyi, onu alaşağı etmeyi düşünüyoruz” dedi.

Temelli, kendilerinin meşru olmayan bir parti olduğunu söyleyenlere de “Biz halkın iradesi ile onların oyları ile varız. Eğer meşru olmayan birileri varsa, o da 7 Hazirandan bu yana her seçimde sandıkları kaçıran hileler yapanlardır” sözleriyle yanıt verdi.

‘GASP EDİLEN İRADEMİZİ GERİ ALACAĞIZ’

Yaklaşan yerel seçimlerde AKP’ye iyi bir ders vereceklerini söyleyen Temelli, seçimler yaklaşırken HDP’nin seçimlerden uzak tutulmaya çalışıldığını, ama her saldırıya rağmen bu seçimler ile gasp edilen iradelerini alacaklarını vurguladı.

Temelli, konuşmasını da “Biz bu seçimde dokunmadığımız ev, insan, mahalle, dernek, kurum bırakmayacağız. Herkese ulaşacağız. HDP’siz HDP’yi ana akım medyada tartışanlara karşı da, biz yine halk olarak kendi canlı yayınlarımızı oluşturacağız. Bizler sokaklarda HDP’yi anlatmaya çalışacağız ve herkesi özgürlük, barış ve demokrasi için mücadele etmeye çağıracağız” sözleriyle noktaladı.

Yapılan konuşmaların ardından tek liste ile gidilen seçimlerde, Akdeniz İlçe Örgütü Eşbaşkanlığı’na Nurgül Salman ve Abdulselam Kutlu seçildi.

www.durushaber.com.tr

 

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑