fbpx

Türkiye

Published on Kasım 29th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

63 yaşındaki kadın, “Yediler yediler doymadılar” dediği için baskınla gözaltına alındı

Çatalca’da 63 yaşındaki kadın, “Yediler yediler doymadılar” dediği için, arkadaşının evinden gözaltına alındı.

Çatalca pazarında alışveriş yaparken tartıştığı bir kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan Dürdane Ö., geceyi karakolda geçirdi.

CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş’ın gece saat 02.20 sularında Twitter hesabından aktardığı bilgilere göre, gözaltı süreci şöyle gelişti:

“İstanbul Çatalca’da pazar alışverişi yaparken çıkan tartışmada Erdoğan ve AKP’yi eleştiren 63 yaşındaki Dürdane Ö., kendisini şikayet eden bir kadının ihbarı üzerine, misafirliğe gittiği bir arkadaşının evinden jandarma tarafından gözaltına alındı. Dürdane Ö., şu an gözaltında…

Çatalca Savcısı, 63 yaşındaki Dürdane Hanım hakkında gözaltı talimatı verdirtmiş… Oysa ki; istese beş dakikada ifadesini alır ve olayı açıklığa kavuştururdu. Bir hanımefendi, iktidarı eleştirdi diye jandarma karakolunda sabaha kadar bekletilecek. Sanki cinayet işlendi! Ayıp!

Arkadaşının evinden gözaltına alındı

Saat 02.20… Dürdane Hanımın oğlu Anıl ile konuştum. Son durum şu: Dürdane Hanım, Çatalca merkeze 20 kilometre uzaklıktaki Kabakçı Köyü’ndeki bir arkadaşının evinden jandarma ve polis tarafından gözaltına alınıyor ve jandarma karakoluna getiriliyor. İşlemlerin ardından polise teslim ediliyor.

Avukat talebi karşılıksız bırakılıyor

Dürdane Hanım gözaltı işlemi yapılmasının ardından Baro’ya bilgi verilmesini söylüyor ve avukat talep ediyor. Polis, durumu savcıya aktarıyor. Savcı ise “Şüpheli, 5 yılın altındaki suçlarda CMK talep edemez” diyor. Gözaltı işlemi bu yüzden Baro CMK’ya düşmüyor.

Dürdane Hanımın oğlu, Çatalca Emniyeti ile konuşarak, gözaltı işleminin Baro’ya bildirilmesini istiyor. Polis ise “Savcı Bey’in talimatına aykırı bir şey yapamayız” cevabını veriyor. Dürdane Hanımın gözaltı kaydı, bu yüzden Baro’ya ulaşmadığı için, avukat görevlendirilemiyor.

Savcı’nın “5 yıl altındaki suçlarda CMK avukatı istenemez” sözü kanuna aykırı. Böyle bir usül yok! Dürdane Hanım’ın şu an savunma hakkı gasp ediliyor ve keyfi bir şekilde gözaltında tutuluyor. Bu satırları bir panel için geldiğim Muğla’dan yazıyor ve adaletsizliği duyuruyorum.

Dürdane Ö.’nün oğlu Anıl’ın verdiği bilgiye göre, 63 yaşındaki kadının geceyi karakolda geçirmesine sebep olan söz ise şu: “YEDİLER, YEDİLER DOYMADILAR…” Evet; pazarda yaşanan bir tartışmada söylenen bu söz yüzünden 63 yaşındaki bir kadın haksız ve hukuksuzca gözaltında…

Çocuklarıyla görüştürülmedi

Saat 04.34… Dürdane Hanımın çocukları Anıl ile Barış’ın Çatalca Emniyeti’ne giderek anneleriyle görüşme talebi olumsuz sonuçlandı. Çocuklar annelerini sadece bir dakika görebildi. Polis, gözaltı gerekçesine ilişkin açıklama yapamayacaklarını söyledi. Konunun takipçisiyim…

#YedilerYedilerDoymadılar dediği için gözaltına alınan Dürdane Hanım’ı 20 kilometre takip edip arkadaşının evinde gözaltı işlemi yapan jandarma, 63 yaşındaki kadının ilaçlarını yanına almasına bile izin vermemiş. Çocukları az önce ilaçları karakola götürmek üzere yola çıktı” Kaynak: gazeteyolculuk.net


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑