fbpx

Türkiye

Published on Ağustos 27th, 2019 | by Avrupa Forum 1

0

7 Haziran süreci ‘bilgileri’ ortaya dökülüyor: Cihatçılara silah verilmiş, sınırdan geçirilmiş

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” diyerek, işaret ettiği 7 Haziran – 1 Kasım 2015 tarihleri arasında neler olduğuna dair tartışmalar devam ederken dikkat çeken bir bilgi ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, o dönem Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığında, Ağustos 2015’te toplanan Bakanlar Kurulu, Suriye’den gelebilecek terör tehdidine karşı bölgedeki “dost gruplara” silah ve malzeme verilmesi, bunların sınırdan geçirilmesi kararı almış.

Karar kapsamında devletin ilgili birimlerine açık yetki verildiği belirtilen haberde, böylece Türkiye’nin, Suriye bataklığına resmen girmiş olduğu kaydediliyor.

Güvenilir kaynaklara dayandırılan haberdeki bilgiye göre, 7 Haziran 2015’te, AKP’nin tek başına iktidarını kaybetmesi üzerine yeni hükümet kurulana kadar görevine devam eden Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Ağustos 2015’te, Suriye’deki iç savaşla ilgili karar alıyor.

Buna göre Türkiye, Suriye’de “dost grup” olarak gördüğü örgütlere silah ve teçhizat desteği verecek, devletin ilgili birimleri, bu grupların sınırdan getirilip götürülmesi konusunda tam yetkili olacaktı.

Yine bu örgütlerin kullanacağı silahların yurt dışından ithal edilmesi amacıyla ilgili birimlere yetki verilirken, bu malların girişleri gümrük dışı tutulmuş.

Haberde, “Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar, Türkiye’nin resmen Suriye’deki bataklığa girmesine neden oldu. Bu tarihten sonra, arasında birçok cihatçı örgütün de olduğu gruplar Türkiye tarafından büyük oranda desteklendi” yorumuna yer veriliyor.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑