fbpx

Halklar ve İnançlar

Published on Ağustos 12th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

85 HDP’li eş başkan ve meclis üyesi ya görevden uzaklaştırıldı, ya gözaltına alındı, ya da tutuklandı

HDP, son olarak Çaldıran Belediye Eş Başkanı Medeni Özer’in, ardından Edremit ve Çaldıran belediyelerindeki iki meclis üyesinin İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınması üzerine konuya dair yazılı bir açıklama yaptı. 31 Mart’tan bugüne kadar, 85 HDP’li eş başkan ve meclis üyesinin ya görevden uzaklaştırılığı, ya mazbatalarının verilmediği, ya da gözaltına alınıp tutuklandıkları belirtiliyor.

Açıklama, “Saldırılar ve görevden almalarla belediyelerimiz işlevsizleştirilmeye çalışılıyor” başlığını taşıyor.

Partinin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan imzasıyla paylaşılan açıklamada HDP’nin yerel seçimlerde kazandığı belediyelerdeki görevden almalara ve operasyonlara ilişkin bilanço da yer alıyor.

“Belediyeler işlevsiz hale getirilmek isteniyor”

Kaplan açıklamada, 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde AKP iktidarının ‘siyasi hezimet’ yaşadığını, HDP’nin büyük oy farkları ile kayyumlardan aldığı belediyelerin ‘gasp ve işgal’ edildiğini ifade ediyor.

KHK’li oldukları gerekçesiyle HDP’li adaylara mazbatalarının verilmediğini ve belediye meclis üyelerinin de mahkeme dosyaları gerekçe gösterilerek görevden uzaklaştırıldığını hatırlatan Kaplan, “İktidar, meclis çoğunluğu bulunmayan belediyelerde, seçilmişlerimizi görevden uzaklaştırarak belediyeleri işlevsiz bir hale getirmeye çalışmaktadır” diyor.

Açıklamada AKP’nin “seçim yolu ile kazanamadığı belediyeleri pasifize etmeye çalıştığı ve halkın iradesini tanımadığını” savunuluyor.

31 Mart’tan bugüne bilanço

31 Mart’tan bugüne HDP belediyelerine ve yerel yönetimlerine dönük uygulamalar ise şöyle aktarılıyor:

 • Bağlar Belediye Eşbaşkanımız Zeyyat Ceylan, Çaldıran Belediye Eşbaşkanımız Leyla Atsak, Edremit Belediye Eşbaşkanımız Gülcan Kaçmaz Sağyiğit, Tuşba Belediye Eşbaşkanımız Yılmaz Berki, Tekman Belediye Eşbaşkanımız Müzahit Karakuş ve Dağpınar Belediye Eşbaşkanımız Abubekir Erkmen’e KHK’li oldukları gerekçesi ile mazbataları verilmeyip seçimleri kaybeden partinin adayına belediye başkanlığı mazbatası verilmiştir.
 • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanımız Hülya Alökmen Uyanık, Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanımız İbrahim Çiçek, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanımız Necati Pirinççioğlu, Hakkari Belediyesi Eşbaşkanımız Seher Kadiroğlu Ataş, Kızıltepe Belediyesi Eşbaşkanımız Salih Kuday, Savur Belediyesi Eşbaşkanımız Mehmet Yasin Kalkan, Siirt Belediyesi Eşbaşkanımız Resul Kaçar ve Erciş Belediyesi Eşbaşkanımız Mahmut Pala’ya KHK’li oldukları gerekçesi ile mazbataları verilmemiştir.
 • Ağrı Taşlıçay Belediye Meclisi Üyesi Fecri Aydın, Ağrı Doğubayazıt İl Genel Meclisi Üyesi Sabri Karayel, Batman Belediye Meclisi Üyeleri Ahmet Yılmaz, Erkan Kaygusuz, Mustafa Yurtsever, Reşat Akıncı, Abdulmecit Çeken ve Ahmet Aslan, Bitlis Tatvan Belediye Meclisi Üyeleri Saffetullah Akyüz ve Veysi Altıntaş, Diyarbakır Yenişehir Belediye Meclisi Üyesi Ramazan Akkoç, Diyarbakır Kayapınar Belediye Meclisi Üyeleri Neriman Baran Yiğit, Amber Ceylan Ak, Mehmet Vecih Aydoğan, Dilan Yakut, Eser Özbek, Ali İhsan Karahan, Yusuf Gezer ve Süleyman Okur, Diyarbakır Bağlar Belediye Meclisi Üyeleri Hava Karahancı, Şükran Şimşek, Derya Berktaş Açmaz, Sevgi Süer, Abdulkadir Önen ve Aziz Turay, Diyarbakır Dicle Belediye Meclisi Üyesi Songül Can Şimşek, Diyarbakır Sur Belediye Meclisi Üyesi Berivan Savaş Apaçık, Diyarbakır Ergani Belediye Meclisi Üyeleri Müslüm Öcay ve Erdal Tekdemir, Hakkari Yüksekova İl Genel Meclisi Üyeleri Deniz Öztekin ve Ferhat Özdil, Iğdır Belediye Meclisi Üyesi Yılmaz Hun, Mardin Kızıltepe Belediye Meclisi Üyeleri Şeyhmus Akbaba ve Mehmet Ali Çiçek, Mardin Derik Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Gezici, Muş Varto Belediye Meclisi Üyesi Hakkı Bingöl, Siirt Belediye Meclisi Üyesi Fatma Kayar, Siirt Kurtalan Belediye Meclisi Üyesi Ercan Başar, Şanlıurfa Bozova Belediye Meclisi Üyesi Müslüm Kuşçu, Şanlıurfa Suruç Belediye Meclisi Üyeleri Reşat Demirkol ve Osman Kaya, Şanlıurfa Viranşehir Belediye Meclisi Üyesi Abdulcelil Çelebi, Şırnak İl Genel Meclisi Üyesi Selahattin Barınç, Şırnak Cizre Belediye Meclisi Üyesi Dündar Yağarcık, Van İpekyolu Belediye Meclisi Üyeleri Salih Kara, Mesude Demir ve Sibel Harman Tertemiz’e KHK’li oldukları gerekçesi ile mazbataları verilmemiştir.
 • Erzurum Karayazı Belediye Eş Başkanımız Melike Göksü, “silahlı terör örgütüne üye olma” iddiası ile 7,5 yıl hapis cezası almıştır.
 • Erzurum Karayazı Belediyesi Eş Başkanımız Burhanettin Şahin ve belediye meclisi üyelerinin de aralarında olduğu 10 kişi gözaltına alınmıştır. Yaklaşık bir hafta gözaltında tutulan Eş Başkan ve yönetici/üyeler, daha sonra serbest bırakılmıştır. (Bu gözaltı sırasında HDP yöneticilerinden Nuri Kandemir’e, ailesinin gözü önünde, evinin içinde işkence edilmiştir; aynı şekilde eski meclis üyesi Erdem Kaya yere yatırılarak kafasına silah dayanmıştır.)
 • Nusaybin Belediyesi Eş Başkanı Ferhat Kut ile Bismil Belediyesi Eş Başkanı Gülşen Özer sabah erken saatlerde evlerine yapılan baskınla gözaltına alınmıştır.
 • Nusaybin Belediye Meclisi Üyesi Samiye Demir gözaltına alınmıştır.
 • Bağlar Belediye Meclisi Üyesi Nursel Örmek de gözaltına alınmıştır.
 • Siirt Kurtalan’da ise HDP’li Belediye Meclisi Üyesi A. Gaffur Kubilay gözaltına alınmıştır.
 • Şanlıurfa Ceylanpınar’da HDP Meclis Üyesi Dilan Ablay gözaltına alınmıştır.
 • Tatvan’da; Serap Çakmak Genç, Suat Yetişkin, Diyar Orak, Ahmet Sağnıç, İsa Taş, Şükrü Aydemir, Mehmet Nedim Türemiş, Çetin Yılmaz ve Selami Karahan’ın geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırılmalarına karar verilmiştir.
 • Dersim İl Genel Meclisi Üyemiz Mithat Kaya “örgüte yardım ve yataklık” suçlamasıyla tutuklanmıştır.
 • Kayapınar Belediye Meclisi Üyesi Adnan Akgül görevden uzaklaştırılmıştır.
 • Patnos Belediye Meclisi Üyemiz Mehmet Şahin Savcı “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklanmıştır.
 • Bitlis İl Genel Meclisi Üyemiz Medeni Yalçınkaya yapılan ev baskını sonucundan tutuklanmıştır.
 • Çaldıran Belediye Meclisi Eş Sözcümüz Faruk Demir ve Edremit Belediye Meclisi Eş Sözcümüz Medeni Özer İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılmıştır.
 • İhbar olduğu gerekçesi ile Narkotik ve TEM ekiplerince savcılığın arama yazısı olmadan Kayapınar Belediye binası basılmış, kapılar kırılmış ve içeride arama gerçekleştirilmiştir.

Kaynak : Gazete Karınca

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑