fbpx

İnsan Hakları

Published on Mayıs 12th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

AİHM’in Osman Kavala Kararı Kesinleşti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) iş insanı ve hak savunucusu Osman Kavala’yla ilgili ihlal kararının AİHM Büyük Daireye sevki talebini reddetti. Hükümet karara itiraz etmişti.

Bugünkü ret kararıyla, AİHM’in Kavala hakkında verdiği hak ihlali değerlendirmesi ve bir an önce serbest bırakılmasına dair karar kesinleşmiş oldu.

Ancak Kavala şu anda başka bir soruşturma kapsamında tutuklu bulunuyor.

AİHM, 18 Ekim 2017’de gözaltına alındıktan sonra 1 Kasım 2017’de tutuklanan iş insanı Osman Kavala ile ilgili 10 Aralık 2019’da hak ihlali kararı vermişti.

Mahkeme, Kavala’nın makul şüphe olmadan siyasi sebeplerle tutuklanması ve Anayasa Mahkemesi’nin başvuruyu makul bir sürede incelememesi nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlal edildiğine karar verdi.

AİHM Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 5. maddesinin 1. ve 4. fıkraları ile 18. maddenin ihlal edildiğine karar vererek Kavala’nın derhal serbest bırakılmasına hükmetti. Kararda, tutukluluğun hak ihlali olduğu belirtildi.

Karar, AİHM’in Selahattin Demirtaş’tan sonra Türkiye’ye karşı verdiği ikinci 18. Madde ihlali kararıydı.

Ne olmuştu?

Osman Kavala 8 Haziran 2018’de, avukatları aracılığıyla AİHM’e yaptığı başvuruda geçici tutukluluk kararının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin yaşam ve özgürlük hakkıyla ilgili 5. Maddesi’ne aykırı olduğunu ve hakkındaki tutukluluk kararının da siyasi nedenlerden ötürü verildiğini belirtmişti.

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı olan Kavala, 24 Haziran 2019’da görülmeye başlanan 16 sanıklı Gezi Davası’nın tek tutuklu sanığıydı. Bu davadan beraat eden Kavala hemen ardından hakkında açılan “siyasal veya askeri casusluk” soruşturmasından tutuklandı. Halen Silivri Cezaevinde bulunuyor.

Kaynak: Bianet

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑