fbpx

Alevilik

Published on Haziran 16th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

AABF Diyanet Temsilciliğinin görüşme talebini reddetti

Alevilerin DİTİB ile değil, hükümetle görüşmek istediğini vurgulayan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Başkanı Hüseyin Mat, ‘Muhatabımız DİTİB değil; hükümettir’ dedi.

SÜHEYLA KAPLAN 

AABF Başkanı Hüseyin Mat yaptığı yazılı açıklamada “Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Yurtdışı Temsilciliği bizimle görüşme talebinde bulundu. Ancak Aleviler olarak bu talebi geri çevirdik. AABF olarak, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinde yeri olmaması ve bu nedenle kaldırılması laiklik ve eşitlik hukukunun gereği olan mezhepçi kurum Diyanet’in görüşme talebini kabul etmedik’ denildi. 

‘DİYANET BİZİM KALDIRILMASINI TALEP ETTİĞİMİZ BİR KURUM’ 

Aleviler olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılmasın talep ettiklerini ifade eden Mat açıklamasını şöyle sürdürdü: “Diyanet İşleri Başkanlığı laikliğe aykırı, bu nedenle meşru görmediğimiz ve kaldırılmasını talep ettiğimiz bir kurumdur. Diyanet İşleri Başkanlığı ve DİTİB işbirliğiyle Avrupa Alevi hareketini bölmeye yönelik gönderilen gri pasaportlu dedeler, açılan çakma Alevi kurum ve enstitülerinden dolayı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Avrupa temsilcisi olan DİTİB’in görüşme talebini kabul etmedik. Alevilerin eşit yurttaşlık ve eşit haklar kapsamında, kamuoyuna ve hükümete ulaştırdığı talepleri bellidir.”

‘MUHATABIMIZ DEVLET’

Alevilerin DİTİB ile değil, hükümetle görüşmek istediğini vurgulayan Mat, “Muhatabımız DİTİB değil, hükümettir. Eğer AKP hükümeti, cemevlerini ibadet yeri olarak tanımayı, AİHM’nin zorunlu din dersleri ve Cemevleri davasında verdiği kararların gereğini yapmayı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kaldırmayı, Madımak Oteli’ni Utanç Müzesi yapmayı, dergâhlarımızı iade etmeyi, katliamlarla yüzleşmeyi, Alevilerin eşit yurttaşlık ve eşit haklar talebini kabul eder, sorunu demokratik ve hukuksal çerçevede çözmek isterse, sadece hükümet/devlet ile bu sorunların müzakeresi ve çözümü için görüşülebilir” dedi. 

Kaynak: Artı Gerçek

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑