fbpx

Dünya

Published on Haziran 8th, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

ABD ile İran arasında esir takası: İranlı bilim insanı Tahiri ülkesine döndü

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) tutuklu bulunan İranlı bilim insanı Mecid Tahiri, iki ülke arasındaki esir takası anlaşması çerçevesinde serbest bırakılmasının ardından İran’a döndü.

Tahiri, Washington yönetiminin İran’a uyguladığı yaptırımları ihlal ettiği suçlamasıyla yaklaşık 16 aydır ABD’de cezaevinde bulunuyordu.

Tahiri’nin, başkent Tahran’daki İmam Humeyni Uluslararası Havaalanı’na vardığı ve burada kendisini Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Caberi Ansari’nin karşıladığı belirtildi. ISNA Haber Ajansı, Tahiri’nin havaalanındaki karşılama sonrası İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile telefonda görüştüğünü ve kendisine teşekkür ettiğini yazdı.

Buna karşılık olarak Tahran yönetimi, İran’da 683 gündür tutuklu kalan ABD Deniz Kuvvetleri’nde görev yapmış asker Michael White’ı bir gün sonra serbest bırakmış, White, İsviçre’nin Tahran Büyükelçiliği’ne sığınmıştı.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada White ve Tahiri’nin kısa süre içinde ailelerine kavuşacağını ifade etti. Zarif, bu uygulamanın sadece bazı kişiler için değil tüm tutuklular için geçerli olabileceğini de sözlerine ekledi.

İran: Yeni esir takasına hazırız

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi ise bu gelişme üzerine, ABD ile yeni tutuklu takasına hazır olduklarını belirterek, “İran ile ABD arasında güvensizlik duvarı var. Ancak yeni tutuklu takası için imkan olursa biz buna hazırız. ABD’de tutuklu olanların özgür kalmalarını ve ülkelerine dönmelerini isteriz.” açıklamasında bulundu.

ABD’de Tahiri’den hemen önce gözaltı merkezinde tutulduğu sırada koronavirüse (Covid-19) yakalanan ve ardından serbest bırakılan İranlı bilim insanı Sirus Asgari, 3 Haziran Çarşamba günü ülkesine dönmüştü.

Eski ABD New Mexico Eyalet Valisi Bill Richardson, tutuklu takası için İran Dışişleri Bakanı Zarif ile görüştükleri bilgisini paylaşmıştı.

Kaynak : EURONEWS

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑