Suriye

Published on Aralık 19th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

ABD Kürtleri aldattı

YPG basın danışmadı Rezan Hido: ABD Kürtleri aldattı

Rezan Hido, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapacağı herhangi bir saldırıdan IŞİD’in fayda sağlayacağını belirterek, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu saldırıdan faydalanacaktır; çünkü bu içerideki krizi dışarıya taşınması için kullanılacaktır” dedi.

ABD’nin Suriye’nin kuzeyinden çekilme kararının ardından Lübnan’ın el-Ahd ajansına konuyla ilgili açıklamalarda bulunan YPG Basın Danışmanı Rezan Hido, ABD’nin Kürtleri tıpkı geçmişte Kuveyt işgali sırasında Saddam Hüseyin’i aldattığı gibi aldattığını belirterek, “Sonuçta Amerika ve Türkiye NATO’dalar ve müttefikler. ABD’nin Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) ve özerkliği savunmak için Türkiye ile ilişkilerini kurban etmesi imkansız” dedi.


SDG’nin siyasi kolu olan Suriye Demokratik Meclisi’nin (SDM) hem özerklikten söz edip hem de Suriye ordusundan ve Suriye hükümetinden bu toprakları savunmasını istemesinin bir çelişki olduğunu belirten Rezan Hido, Kürtlerin “SDG’nin Suriye ordusuna katıldığını açık bir şekilde dile getirip bu şekilde Türkiye’nin elinden saldırı bahanesini almalıdır” dedi.

Rezan Hido, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapacağı herhangi bir saldırıdan IŞİD’in fayda sağlayacağını belirterek, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu saldırıdan faydalanacaktır; çünkü bu içerideki krizin dışarıya taşınması için kullanılacaktır” dedi.

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik saldırılarının engellenmesi gerektiğini söyleyen Hido, ABD’nin Fırat’ın doğusunda yaşanan gerilimlerden yarar sağladığını; çünkü ABD’nin uluslararası düzeyde çatışan taraflar arasında barışı koruyan güç olarak gösterdiğini böylece de Suriye topraklarında daha uzun süre kalmak için bahane elde ettiğini söyledi. Kaynak: gazetemanifesto.com


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑