fbpx

ABD

Published on Haziran 2nd, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

ABD Polisi diz çöktü

ABD’de siyahi vatandaş George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından başlayan gösterilerde eylemciler ile polis arasında ilginç anlar yaşandı. Eylemciler ve polis dayanışma içerisinde karşılıklı diz çökerek birbirlerine destek belirtti. Görüntüler, sosyal medyada izlenme rekoru kırdı.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir videoda beyaz bir polis memurunun George Floyd adlı siyahi bir vatandaşın boynuna diziyle bastırdığı görüldü. Bu sırada nefes almak için çırpınan Floyd’un ölümü, Minneapolis’ten başlayıp ABD geneline yayılan büyük çaplı protestoların fitilini ateşledi. Bunun yanı sıra protestolar, yağmalama ve şiddet içerikli eylemlere de tanık oldu.

ABD merkezli NBC News’e göre ülkenin dört bir yanında bazı polisler ve yetkililer Minneapolis polis memurlarının Floyd ve göstericilere karşı tutumunun hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu ifade etti. Floyd’un memleketi Teksas eyaletinde bulunan Houston Polis Şefi Art Acevedo Floyd’un ölümü için “kolluk kuvvetleri ve toplumdaki herkes tarafından kınanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Binlerce göstericinin çevik kuvvet polisi ve ulusal muhafızlara karşı çıkmayı sürdürmesi ve korona virüsüne (Covid-19) yakalanma riskiyle birlikte Acevedo ve diğer bazı kolluk mensupları bir adım ileri gitti.

Acevedo Houston’daki bir kilisenin dışında cumartesi günü düzenlenen yürüyüşe katıldı ve dışarıda toplanan kalabalığa seslenerek onlara destek verdiğini vurguladı. Acevedo “Olanlar karşısında hiçbir sorun görmeyen Amerikalılara” duyduğu öfkeyi dile getirdi.

Acevedo “Minneapolis polis memurları dizlerini Floyd’un boynuna koydukları sırada ona acımadı; Her siyahi anne Floyd’un yüzünde kendi oğlunun resmini gördü. Biz insanların öfkesinden korkmuyoruz çünkü öfke duyduklarında onlara katılıp destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Göstericiler cumartesi günü Michigan’daki polis merkezine ulaştığında Genesee İlçesi’nin Polis Şefi Chris Swanson, kaskını çıkarıp copunu bırakarak kalabalığa hitap etti. Swanson “Hepinizle birlikte olmak istiyoruz. Bunu askeri bir geçit töreni yapmak istiyorum, bir protesto değil… Sadece bana sizin için ne yapabileceğimi söyleyin” dedi. Buna karşılık göstericiler “Bizimle yürü, bizimle yürü” şeklinde cevap verdiler. Bunun üzerine Swanson ve ekip arkadaşları yürüyüşe katıldı.

Yüzlerce insan cumartesi günü Kaliforniya eyaletine bağlı Santa Cruz ilçesindeki Pasifik Bulvarı’nda toplanırken, Polis Şefi Andy Mills göstericilerin önünde diz çöktü. Polis merkezi tarafından yapılan açıklamada Mills’in göstericilere destek olmak ve siyahilere karşı polis şiddetine dikkat çekmek için diz çöktüğü belirtildi.

Florida’da yer alan Miami-Dade County ilçesinde, ilçenin dört bir yanından gelen polis şefleri göstericiler ile birlikte Floyd’un ruhu için diz çökerek dua etti. Miami-Dade County Polis Sözcüsü “Bu doğru yönde atılmış ilk iyi adımdı. Etkileyici bir andı” dedi.

Oklahoma’da da polis müdahale etmedi

ABD‘nin Minneapolis kentinde siyahi George Floyd‘un polis tarafından öldürülmesi sonrası ülkedeki eylemler devam ederken, polis ve halk arasında ilginç bir olay meydana geldi. Eylemciler ve Oklahoma City polisi, dayanışma içerisinde karşılıklı olarak diz çökerek birbirlerine destek oldu.

DHA’nın haberine göre polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren Floyd için adalet isteyen eylemciler ve Oklahoma City polisi, dayanışma içerisinde karşılıklı olarak diz çöktü.

Ardından, siyahi bir eylemci ile polis arasında geçen diyalog sarılmayla son buldu.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑