fbpx

ABD

Published on Haziran 11th, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

ABD’de göstericiler Seattle’da özyönetim bölgesi oluşturdu

ABD’de Black Lives Matter göstericileri Seattle kentindeki Capitol Hill bölgesinden polisin çekilmesinin ardından bölgede özyönetim ilan etti. Trump olayı “Teröristler bölgeyi ele geçirdi” diyerek yorumladı

ABD’de George Floyd’un polisler tarafından öldürülmesinden sonra başlayan ve haftalardır devam eden Black Lives Matter eylemleri sürecinde Seattle’daki Capitol Hill bölgesinden polislerin çekilmesinin ardından eylemciler özyönetim ilan etti. Bölgenin etrafına barikatlar kuran eylemciler Capitol Hill Autonomous Zone (Capitol Hill Özyönetim Bölgesi) veya kısaca CHAZ olarak adlandırdıkları bölgede çadırlar kurdu, ücretsiz yiyecek ve sağlık imkanları bölgeleri oluşturdu, film gösterimleri ve forumlar düzenlemeye başladı.

Amerikan medya şirketi Insider’a konuşan Kara Gül Anarşist Federasyon üyesi bir eylemci sürece ilişkin “Occupy eylemlerini hatırlatıyor, insanlar geliyorlar ve iş yapıyorlar. Polisler gittiğinden beri tek bir polis görmedik, insanlar iyimser ancak ihtiyatlı” açıklamalarında bulundu.

 

Eylemcilerden 30 maddelik talep listesi

CHAZ inisiyatifi, medium üzerinden FreeCapitolHill hesabından yaptıkları paylaşımda 30 maddelik bir talep listesi açıkladı. Taleplerin 19’u adalet sistemi ile 5’i ekonomik sistem ile 3’ü sağlık sistemi ile ilgiliyken 3’ü de Seattle şehri ve Washington’la ilgili.

Taleplerden öne çıkanların bir kısmı ise şöyle:

  • Seattle polis departmanı ve mahkeme sistemine reform yetmez. Reform istemiyoruz, feshedilmesini talep ediyoruz.
  • Suç karşıtı sistemler kurması için insanlara özyönetim hakkı verilmesini talep ediyoruz
  • Şiddet suçlarından tutuklu bulunan siyahların, kendi topluluklarından olan bir jüri tarafından tutukluluklarının yeniden değerlendirilmesini talep ediyoruz
  • Kira bedellerinden başlayarak, Seattle’da uygulanan soylulaştırmanın durdurulmasını talep ediyoruz.
  • Seattle’daki sanat fonunun arttırılmasını ve bir zamanlar zengin bir sanatsal kültürü olan Seattle’da aynı ortamın tekrar yaratılmasını sağlamak için adımlar atılmasını talep ediyoruz.
  • Siyah hastalar talep ederse ilgilenmeleri için Seattle’daki hastanelerde çalışacak siyah doktor ve hemşireler istihdam edilmesini talep ediyoruz.
  • Seattle ve Washington’daki bütün konfederasyon heykel ve simgelerinin kaldırılmasını talep ediyoruz

Trump: “Teröristler!”

Donald Trump CHAZ hakkında attığı tivitte eylemcileri teröristler olarak nitelerken, kanun ve düzeni sağlayacaklarını ifade etti.

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑