fbpx

ABD

Published on Haziran 14th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

ABD’de polis bir siyahi vatandaşı daha öldürdü

Irkçılık ve polis şiddeti karşıtı eylemlerin günlerdir sürdüğü ABD’de, Atlanta’da bir siyahi vatandaş daha polis tarafından öldürüldü. Protestocular polis tarafından vurularak öldürülen Rayshard Brooks‘un öldürüldüğü restoranı ateşe verdi. 

Cuma günü, 27 yaşındaki Rayshard Brooks, bir fast-food restoranının “al-götür” kuyruğunda beklerken direksiyon başında uyuyakaldığı için polis çağırılmıştı. Georgia Eyaleti Soruşturma Bürosu Brooks’un gözaltına alındıktan sonra alkol testini geçemediğini belirtti.

Bir görgü tanığının olaya ilişkin videosunda Brooks’un polislerden birinin elektroşok tabancasını aldığı ve koşarak kaçmaya başladığı, diğer polisin aynı tip tabancayla ona ateş açtığı görülüyor. Videonun devamında, polisler ve Brooks görünmezken, silah sesleri duyuluyor ve sonra Brooks yerde yatarken görüntüleniyor. Brooks kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiş, tartıştığı polislerden biri ise yaralanmıştı.

Atlanta kentinin Emniyet Müdürü Erika Shields Brooks’un polis tarafından öldürülmesinden sonra istifa etti. İstifa haberini kamuoyuna Atlanta Belediye Başkanı Keisha Lance Bottoms duyurdu. Bottoms ayrıca Rayshard Brooks’u öldüren polis memurunun görevden alınmasını istedi ve “Atlanta polisi, korumakla yükümlü olduğu kent halkının güvenini yeniden kazanmalı” dedi.

Eylemler şiddetlendi

Brooks’un öldürülmesinin ardından sokağa çıkan protestocular onun öldürüldüğü yerdeki fast-food restoranını ateşe verdi. 

İtfaiye ekipleri gelene kadar restoran en az 45 dakika boyunca yanarken protestocular restorana çıkan yolları da kapattı. 

Polis görevden alındı

Atlanta Polis Departmanı Sözcüsü Carlos Campos, Rayshard Brooks’u vuran polisin görevden alındığını söyledi. 

Kaynak: T24

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑