fbpx

İsviçre

Published on Haziran 25th, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

ABD’den sonra İsviçre’de polis şiddeti: Yere yatırıp dakikalarca dövdüler (Videolu)

ABD’nin Minnesota eyaletinde siyah George Floyd’un gözaltında alınırken polis tarafından öldürülmesinin ardından, polis şiddetine karşı önce ABD’de daha sonra tüm dünyaya yayılan eylemler devam ederken polis şiddeti bu kez İsviçre’de görüntülendi.

Görgü tanıklarına göre, İsviçre’nin Zürih Kantonu’nun Limat semtinde bulunan Liman Nehri’nde yüzen Ortadoğulu iki kişi ile İsviçreli kişiler arasında çıkan kavga sonrası Zürih Polisi olaya müdahalede bulundu. İsviçreli kişilere herhangi bir işlem yapmayan polis, Ortadoğulu iki kişiyi yere yatırarak, çevredekilerin gözü önünde şiddet uyguladı.

Çekilen görüntülerde, bir kişinin yere yatırıldığı ve dövüldüğü görülürken, üstü çıplak bir şekilde bekletilen bir kişinin polis şiddetine müdahale etmek istemeye çalışması ise diğer polisler tarafından engelleniyor. Görüntülerde yere yatırılan kişinin polisler tarafından üzerine basılarak dakikalarca dövüldüğü görülüyor.

Polisler tarafından yere yatırılarak dövülen kişi ile birlikte iki kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Polis şiddetine maruz kalan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

25 Mayıs’ta ABD’nin Minneapolis kentinde George Floyd’un ‘Nefes alamıyorum’ yakarışına rağmen bir polisin Floyd’un boynuna dakikalarca basması sonucu kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Floyd’un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesinin ardından önce ABD’de daha sonra da tüm dünyada polis şiddetine ve ırkçılığa karşı protesto eylemleri gerçekleştirilmişti.

Özgür Manşet


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑