ABD

Published on Ekim 11th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

ABD’li senatör Graham’ın Rojava ikiyüzlülüğü

Günlerdir Türkiye’nin Rojava’yı işgaline yaptırım uygulanması talebiyle sosyal medyada Kürt/Rojava dostu pozlar veren ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın ikiyüzlülüğü bir telefon şakasıyla ortaya çıktı.

Rusyalı şakacı Aleksey Stolyarov ve Vladimir Kuznetsov ‘un ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ı arayarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar olarak konuştukları görüşmede, Graham’ın, Demokratik Suriye Güçleri’ni (QSD) Türkiye için büyük bir sorun olarak nitelediği kayıtlar ortaya çıktı. Kayıtlarda Graham’ın ‘Açık söylemek gerekirse QSD sorununu anlayışla karşılıyorum’ dediği net şekilde duyuluyor.


Rusya’da sık sık siyasetçileri sahte telefon görüşmeleri ile alaya alan ünlü ikili Aleksey Stolyarov ve Vladimir Kuznetsov geçtiğimiz ağustos ayında, Türkiye’nin Kuzey Suriye harekatı nedeniyle Senato’ya yaptırım teklifi sunan ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ı Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar olarak aradı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar olarak yaptıkları görüşmede Graham’ın, Demokratik Suriye Güçleri’ni (QSD) büyük bir sorun olarak nitelediği kayıtlar ortaya çıktı. Telefon görüşemlerinin ses kayıtları “Politico.com” sitesinden yayınlandı ( https://www.politico.com/news/2019/10/10/lindsey-graham-trump-hoax-call-043991 ).

Türkiye’nin Rojava işgalinin ardından kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Türkiye’yi kınayan sözlerini paylaşan Graham, “Başbakan Netanyahu’ya daha fazla katılamazdım. Türkiye’nin kuzey Suriye’yi işgal ederek Amerika’nın en güvenilir müttefiklerine, Kürtlere saldırması ABD ve İsrail için bir kabustur. IŞİD geri dönecek ve ABD, İsrail ile dünyanın gerilemesiyle Esad/İran daha da büyüyecek” dedi ve Trump’a hitaben sözlerini şöyle sürdürdürmüştü:

“Bay Başkan, Suriye konusundaki kararınızın ulusal güvenliğimiz ve müttefiklerimiz ile ortaklarımızın güvenliği için ağır sonuçları oluyor. Benim şu çabalarıma destek vermenizi rica ediyorum:

-Türkiye’ye yaptırım uygulamak.
-Kürt müttefiklerimizi korumak için yeniden güvenli bölgeler yaratmak.
-Çok geç olmadan IŞİD’in yeniden yükselişinin önüne geçmek.

Lütfen hala vaktiniz varken yolunuzu değiştirin.” demişti.

Kamuoyu önünde Kürt halkının dostu ve işgale karşıymış gibi konuşan Senatör Graham’ın gerçek yüzü ise bir telefon şakasıyla ortaya çıktı.

Graham görüşmede “QSD sorununuz büyük bir problem. Başkan Trump’a selefi Obama’nın QSD’ye güvenerek büyük bir hata yaptığını söyledim. Endişe duyduğum her şey gerçekleşti ve şimdi Türkiye’nin Suriye’deki bu tehditten korunmasını garanti altına almalıyız. Açık söylemek gerekirse QSD sorununu anlayışla karşılıyorum, Başkan Trump da böyle düşünüyor” dedi.

İkili ilk görüşmeden birkaç gün sonra tekrar Senatör Graham’ı arayarak Türkiye ve ABD arasındaki F-35 gerilimi hakkında konuştu.

AF Haber Merkezi


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑