Fransa

Published on Haziran 1st, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

ACTİT Kayıplar Haftası Eylemi

17-31 Mayıs Uluslararası gözaltında kayıplar haftası etkinlikleri kapsamında Fransa’da ACTİT (Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği) üyeleri Paris Trocadéro Meydanı’nda bir eylem gerçekleştirdi. “SORUYORUZ; FAİLLER BELLİ KAYIPLAR NEREDE? GÖZALTINDA KAYBEDİLENLERİ UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!” çağrısıyla yapılan eylemde Fransızca ve İngilizce dillerinde ajitasyon konuşmaları yapılarak basın metni okundu.

“Gözaltında Kayıpları Unutmayacağız, Hesabını Sormaya Devam Edeceğiz!” başlıklı açıklamada;


“Gözaltında kaybetme, dünyamızda hala ciddi bir sorun olarak varlığını sürdürmektedir. Egemen sınıfların kendi iktidarlarını sürdürmek için toplumsal muhalefete yönelik uyguladıkları bu saldırı yöntemiyle, şimdiye kadar yüzbinlerce insan devlet güçleri veya onlara bağlı paramiliter çeteler tarafından gözaltında kaybedildi.

Hitler faşizminden Latin Amerika’da ABD destekli diktatörlüklere, Türkiye’den Sri Lanka’ya, Pakistan’dan Irak’a, Suriye’den Kolombiya’ya, Meksika’dan, Balucistan’a ve Mısır’dan Marokko’ya kadar dünyanın birçok ülkesinde faşist, gerici diktatörlükler tarafından uygulanan bu kirli yöntem hala varlığını sürdürmektedir.

Bu yönteme başvuran devletler, baskıya ve sömürüye dayalı sistemlerine karşı aktif mücadele içinde olan insanları gözaltına alıp kaybederek, toplumda kaygı, belirsizlik ve korku yaratmaya ve böylece tüm toplumsal muhalefeti susturmaya çalışmaktadırlar. İşçiler, sendikacılar, gazeteciler, aydınlar, yazarlar, hukukçular, devrimciler kısacası toplumun her kesiminden insanlar bu saldırının hedefi olabilmektedir.” denildi. 

   Türkiye’deki Cumartesi Annelerinin kararlı mücadelesine ilişkin ise;

 “Kayıp yakınları, ilerici ve devrimci güçler devletlerin bu saldırısına karşı örgütlü mücadeleyi ve toplumsal muhalefeti geliştirdiği ve bu insanlık suçunu teşhir edebildiği oranda geri püskürtebilmiştir. Arjantin’de Plaza de Mayo Annelerinin uzun yıllara yayılan mücadelesi ve Türkiye’de Cumartesi Annelerinin kararlı 24 yıllık mücadelesi bu konuda yol göstericidir.

Türk devletinin Cumartesi Annelerine saldırısına ve tecride karşı dayanışmayı büyütelim!

Türkiye’de 27 Mayıs 1995’de İstanbul Galatasaray Lisesi önünde oturma eylemi başlatarak, her hafta gözaltında kayıpların akıbetini soran, sorumluların yargılanmasını isteyen Cumartesi Anneleri’nin mücadelesi faşist Erdoğan diktatörlüğünün tüm engelleme saldırılarına rağmen sürmektedir. Cumartesi Annelerinin, saldırıya uğradıkları, gözaltına alındıkları 25 Ağustos 2018’deki 700. Oturma eylemlerinden bu yana Galatasaray’a çıkışları devlet terörü ile engellenmektedir. Ancak onlar polis ablukası ve tehditleri altında İHD İstanbul şubesi önünde her Cumartesi kayıplarının hesabını sormaya devam etmektedirler.” denilerek eylem sloganlarla son buldu.

.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑