Almanya

Published on Ocak 10th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

AGİF: Berlin’e Sarı Yeleklilerle Dayanışmaya Çağırıyoruz!

AGİF), Fransız devletinin Sarı Yeleklilere saldırılarını protesto etmek ve Sarı Yeleklilerin yanında olduğunu göstermek için, Berlin’de Sarı Yeleklilerle Dayanışma Mitingi düzenliyor.

AF (Berlin)


Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) tarafından yapılan çağrı bildirisi şöyle:

Sarı Yeleklilerle Dayanışma Mitingine Çağrı

17 Kasım’dan beri on binlerce Sarı Yeleklinin her Cumartesi günü Fransa sokaklarına akın etmesini selamlıyoruz.

Akaryakıt zammına karşı başlayan tepkinin, genel olarak zamlara, vergilere, işsizliğe, yoksullaşmaya karşı bir eylem haline gelmesi ve Fransız devletine geri adım attırması, tüm Avrupa ve dünya proletaryasının takdirini kazanan yeni bir direniş tarzı oldu.

Zengin sınıflara ve onların devletine karşı fakirleşen Fransızların isyanı olarak nitelendirebileceğimiz direniş, polis ve jandarmanın azgın şiddetine, iktidarın sürekli tehditlerine ve kitlesel tutuklamalara rağmen sürmektedir. Güçlü direniş deneyimlerine sahip Fransa işçi sınıfı ve ezilenlerinin Sarı Yelekliler tarzı mücadelesi, Avrupa kıtasında başlayacak yeni bir mücadele dalgasının öncüsü ve esin kaynağı olacaktır.

Fransız devletinin Sarı Yeleklilere saldırılarını protesto etmek ve Sarı Yeleklilerin yanında olduğumuzu göstermek için, 12 Ocak Cumartesi günü saat 15.00’de Berlin Pariser Platz’ta (Fransa elçiliğinin karşısında) Sarı Yeleklilerle Dayanışma Mitingi düzenliyoruz.

Sarı Yeleklilerin mücadelesi artık Avrupa’da ezilen yığınların yeni direniş sembolü oldu. Artan ırkçı saldırılara maruz kalan göçmen işçileri ve emekçileri, yeni polis yasasıyla gösteri ve grev hakkı gasp edilen işçi sınıfını, antifaşistleri, antikapitalistleri, erkek egemen düzenin sömürü ve baskısı altındaki uğrayan kadınları ve geleceği elinden alınmak isteyen gençleri, Rojava direnişini sahiplenen enternasyonalistleri, sarı yeleklerini alarak bu eyleme katılmaya çağırıyoruz. Sarı Yeleklilerle en iyi dayanışma, onların mücadelesini, işçi ve ezilenlerin bulunduğu her yere taşıyarak olacaktır.

Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑