fbpx

Almanya

Published on Şubat 14th, 2020 | by Avrupa Forum 20

0

AGİF: Münih Savaş Konferansına Sessiz Kalma!

Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) tarafından da yapılan açıklamada, savaş karşıtlarının yarın Münih’teki gösteriye katılması çağrısında bulundu.

AF (Münih)

ATİF, AGEB, DİDF, SYKP gibi Türkiyeli kurumların da çağrıda byulunduğu Münih’teki savaş karşıtı eyleme ilşkin, Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) tarafından yapılan açıklama şöyle:

Münih Savaş Konferansına Sessiz Kalma!     

Savaşların, sömürünün ve kapitalist barbarlığın siyasi ve askeri sorumluları her yıl olduğu gibi bu yıl da 14-16 Şubat günlerinde Almanya’nın Münih kentinde “NATO Güvenlik Konferansı” adı altında bir araya gelecekler. Savaş sanayi patronları ve emperyalist ülke temsilcilerinin bir araya geleceği zirvede,  güç ilişkilerine ve dengelere bağlı olarak kartlar yine karılacak,  çeşitli dünya halklarının kanı güvenlik zirvesi adı altında pazarlık konusu yapılacak.   Dünya emperyalizminin temsilcileri hepimizin gözleri önünde utanmadan “güvenlik” adı altında kapitalist düzenin devamına hizmet eden silahlarını ve güçlerini kime karşı nasıl kullanacaklarını tartışacaklar. Onların alacağı her karar dünya halklarına daha fazla ölüm, baskı, acı ve sömürü getirecektir. Küresel iklim krizi emperyalist küreselleşmenin yıkıcı etkisiyle derinleşmekte, doğanın talanı sermaye sahiplerinin kıskacı altında geri dönülmesi zor bir sürece girmekte ve dünya hertürlü canlı için yaşanmaz hale gelmektedir.  Onların yürüttükleri tartışmaların zemini işçilerin ve ezilenlerin sömürülmesine ve binbir çeşit yöntemle direnişlerinin saldırıya uğramasına dayanıyor. Eğer dünyada özgürlük ve barış yoksa, insanlar açlıktan ölüyorsa, çocuklar okula gidemiyorsa, kadınlar haksızlığa uğruyorsa, bunun sebebi “Münih Güvenlik Zirvesinde” bir araya gelen kapitalizmin temsilcileridir. Onların güvenliği, bizim güvensizliğimizdir. Onların sömürüye dayalı varlığı bizim mutsuzluğumuzun sebebidir. Onların meşruiyeti yalana, sömürüye ve haksızlığa dayanırken, bizim meşruiyetimiz eşitlikçi ve özgür yaşam anlayışımıza dayanıyor. Onların yok oluşu/tasfiyesi ne kadar hızlanırsa savunduğumuz  sosyalist özgür toplumu o kadar yakın olur. O yüzden onlara karşı mücadele meşrudur, gereklidir, şarttır.    NATO, ABD ve diğer emperyalist devletlerin bir savaş makinesi olduğunu kuruluşlarından beri defaatle kanıtladılar. Dünyada insanlığın açlık ve yoksulluk içerisinde kıvrandığı bir süreçte, dünya gelirinin önemli bir kesiminin silaha ve silahlanmaya yatırılmasının bir nedeni de NATO ve O’nun gibi kuruluşların varlığıdır. Bugün eğer Afrika’da insanlık susuzluktan ölümle pençeleşiyorsa, Latin Amerika ve Asya’da açlık her gün onbinlerce insanın yaşamına mal oluyorsa, Avrupa ve Kuzey Amerika sokaklarında sosyal adaletsizlik büyüyor, ırkçılık can almaya devam ediyorsa ve Ortadoğu kan gölüne dönmüşse, kadınlar baskı görüyorsa, çocuk işçiliği halen devam ediyorsa, bunun baş sorumlularından biri de tabi ki NATO’dur. Bu nedenle NATO halkların güvenliği değil, bilakis güvensizliğinin nedenidir.    Bizler, NATO’yu ve buna bağlı organize edilen tüm zirveleri protesto ediyoruz, lağvedilmeli, dağıtılmalı diyoruz. Her dilden ve ırktan tüm işçi ve emekçileri, ilerici ve devrimcileri zirve tarihlerinde gerçekleştirilecek olan protesto eylemlerine katılmaya; halkların zirvesine güç vermeye çağırıyoruz.

15 Şubat, Cumartesi 13:00, Stachus Münih

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑