fbpx

Almanya

Published on Ocak 25th, 2020 | by Avrupa Forum 20

0

AGİF’in 26. Kongresi başladı

Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) delegeleri, AGİF’in 26. Kongresini gerçekleştirmek için Almanya’nın Köln kentinde biraraya geldi. HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni de kongrenin misafirleri arasında.

AF Köln

Bu sabah başlayan kongre, çalışma raporunun okunması ve güncel siyasal gelişmeler üzerine yapılan konuşmalarla devam ediyor.

Erol İspir ve Elif Demirci-Karatekin şahsında tüm devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenler anısına saygı duruşu ile AGİF Kongresi başladı.

Eş Başkanların yaptığı konuşmada Almanya’daki sınıf mücadelesi, kadın özgürlük mücadelesi, ekolojik yıkıma karşı direnişin geliştiği koşullarda AGİF’in mücadelede yerini aldığı ifade edildi. AGİF 26. Mücadele döneminde örgütlülüğün daha fazla yükseltilmesi için mücadele edileceği vurgulandı.

Açılış konuşmasını yapmak için HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni’ye söz verildi. Salondakileri selamlayarak konuşmasına başlayan Murat Çepni, AGİF’in Almanya’da süren toplumsal mücadeleye önümüzdeki dönemde katkısının büyük olacağına inandığını ifade etti. Sürecin zorlu olduğunu ve toplumsal muhalefetin büyük bir abluka altında olduğunu söyleyen Çepni, „Bu süreç aynı zamanda büyük direnişlerin ve devrimci olanakları da içinde barındıran bir süreçti“ dedi. Sosyalistlerin sunacağı perspektifin önemli olduğunu söyleyen Çepni,

Sınıf mücadelesi sürecinde açığa çıkacak olanaklar önemli AKP-MHP faşist iktidarının kadınların, gençlerin, işçilerin ve ezilenlerin ve iklim krizine karşı olanların mücadelesini hedeflediğini hatırlattı. İktidarın örgütlülüğü hedef aldığını ve toplumun her alanındaki örgütlü mücadelenin tasfiye etmeyi amaçladığını söyleyen Çepni, „Her türlü zorluğa rağmen, mücadelemizi bir kaç adım öne çıkarak büyütmek ve gerekirse yeniden kurmak görevi ile karşı karşıyayı“ dedi.

İktidarın ezilen milyonları ırkçılık ve milliyetçilik üzerinden kamplaştırdığını belirten Çepni, devrimci olanakları geliştirerek ve umut ve inanç ile koyu karanlığı yırtarak zafere ulaşılacağını belirtti. Çepni „İçinde bulunduğumuz kazanma olanaklarına daha çok inanmalıyız. Yüzümüzü geleceğe ve olanaklara dönerek zaferle taçlandıracağımıza inanıyorum.“ diyerek, yeni yönetimi selamladı ve başarı dileklerini sundu.

HDP İzmir milletvekili M. Çepni açılış konuşması yaptıktan sonra divan seçimine geçildi.

Divan seçiminin ardından, AGİF’in çalışmalarının yer aldığı sinevizyon gösterimi yapıldı. AGİF’in 26. Kongresi çalışma raporunun okunması ile devam ediyor.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑