Göçmenlik

Published on Eylül 14th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Akdeniz son 3 yılda “en ölümcül” hale geldi

BM, yıl başından bu yana Akdeniz sularında bin 600’den fazla göçmenin öldüğü ya da kaybolduğu uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM), Akdeniz’den Avrupa’ya göçmen geçişlerinin 3 yıl önce Bodrum’da Aylan Kürdi’nin cesedinin bulunmasından bu yana “en ölümcül” hale geldiğine dikkati çekti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), “Umutsuz Yolculuklar” adıyla yayımlandığı raporunda, Akdeniz’in göçmenler için ne kadar tehlikeli olduğunu bir kez daha vurguladı.


Raporda, 2018 başından bu yana Akdeniz’den Avrupa’ya ulaşmaya çalışan bin 600’den fazla göçmenin yaşamını yitirdiği veya kaybolduğu kaydedildi.

Akdeniz’den Avrupa kıyılarına ulaşan göçmen sayısının geçen yıllara göre ciddi oranda düştüğü belirtilen raporda, ölüm oranlarının ise hızla arttığı vurgulandı.

Rapora göre, ocak ve ağustos ayları arasında Akdeniz’den Avrupa’ya geçmeye çalışan her 18 kişiden biri öldü veya kayboldu. 2017’de her 42 kişiden birinin yaşamını yitirdiği veya kaybolduğu kayıtlara geçmişti.

Raporda, Akdeniz’in göçmenler açısından 2 Eylül 2015’te ailesi ile Muğla’nın Bodrum ilçesinden Yunanistan’ın İstanköy Adası’na şişme botla geçmeye çalışırken annesi ve kardeşi ile boğulan Alan Kurdi’nin cesedinin bulunmasının ardından geçen 3 yılda “en ölümcül” hale geldiğinin altı çizildi.

Göçmenlerin Avrupa’ya karayoluyla geçiş sırasında karşılaştıkları tehlikelerin de ana hatlarıyla anlatıldığı raporda, bazı ülkelerin göçmenleri engellemeye yönelik sınır bölgelerindeki aldıkları önlemler eleştirildi.

 

Avrupa’ya çağrı

BMMYK, göçmenlerin “ölümcül yolculuklarının” önüne geçilmesi için Avrupa ülkelerine göçmenlere güvenli ve ve yasal geçit yolları açmaları, yeni iskan alanlarını artırmaları ve ailelerin bir araya gelmesinin önündeki engelleri kaldırmaları çağrısında bulundu.

BMMYK Avrupa Bürosu Direktörü Pascale Moreau, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu rapor, Akdeniz’in dünyanın en ölümcül deniz geçişlerinden biri olduğunu bir kez daha teyit etti.” ifadelerini kullandı.

Moreau, Avrupa kıyılarına ulaşan göçmen sayılarının düştüğünü anımsatarak mevcut sayıların yönetilebilir olduğunu, bununla beraber Avrupa’nın insani bir sınavdan geçtiğini ifade etti.

BMMYK’nin raporunda, bu yıl 7’si haziran ayından bugüne kadar olmak üzere Akdeniz rotasında yaşanan 10 olayda 50 veya daha fazla göçmenin öldüğüne dikkat çekildi.

Geçen yıl Kuzey Afrika-İspanya rotasında 200 göçmen hayatını kaybederken bu rakam yılın 8 ayında 300’ü geçti.

Karayolu güzergahlarında yaşamını yitiren göçmenlerin sayısı geçen yılın tamamında 48’di. 2018’in başından bu yana karayolundan Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 78 kişi öldü.

 

 

 

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑