Uluslararası Göç Örgütü (IOM), yılın ilk 11 gününde Akdeniz’d..." /> Akdeniz’de Göçmen Ölümleri Sürüyor

Göçmenlik

Published on Ocak 16th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Akdeniz’de Göçmen Ölümleri Sürüyor

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), yılın ilk 11 gününde Akdeniz’den Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 192 sığınmacının yaşamını yitirdiğini bildirdi. IOM Sözcüsü Joel Millman, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, “2018 sığınmacılar için ölümcül bir yıl oldu.” ifadesini kullandı. Millman, 1-11 Ocak arasında 192 sığınmacının Avrupa kıyılarına geçmeye çalışırken Akdeniz sularında can verdiğini belirterek bu rotada geçen yılın aynı döneminde 12 sığınmacının öldüğüne dikkati çekti.

Deniz yoluyla bu yıl Avrupa’ya 1.476 sığınmacının geçtiği bilgisini paylaşan Millman, bunların 577’sinin İtalya, 614’ünün Yunanistan ve 285’inin de İspanya sahillerine ayak bastığını aktardı. Millman, geçen yıl ise bu dönemde toplam 1.159 sığınmacının Avrupa’ya vardığını anımsattı.


Millman, 8 Ocak’ta Libya’dan Akdeniz’i geçerek İtalya’ya ulaşmaya çalışan 150 kaçak göçmeni taşıyan lastik botun batması sonucu 64 sığınmacının boğulmasının yılın şu ana kadarki en büyük sığınmacı faciası olduğunu kaydetti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü William Spindler ise uluslararası topluma çağrıda bulunarak sığınmacıların hayatlarının kurtarılması için aile birleşimi de dahil yeni güvenli alternatifler üretilmesi gerektiğini vurguladı. IOM’a göre, 2017’de Akdeniz’den Avrupa’ya ulaşan sığınmacı sayısı bir önceki yıla oranla yarı yarıya azalarak 171 bine gerilerken, 3 bin 116 sığınmacı da Akdeniz’de yaşamını yitirdi.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Aralık ayının ilk haftasında Avrupa’nın “kriz modu”ndan uzaklaşmaya başladığını iddia etmişti. Juncker, “Avrupa’nın acilen sığınmacıların sorumlu ve adaletli şekilde yönetimini sağlayacak politika geliştirmesi gerekiyor. Son üç yılda önemli gelişmeler kaydettik ancak artık önerileri yasalara, yasaları da pratiğe dönüştürme zamanı geldi.” ifadelerini kullanmıştı. Son veriler, “kriz” olarak adlandırılan göç dalgalarının yeni yılda da devam edeceğini gösteriyor. (AA, P)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑