Göçmenlik

Published on Ocak 24th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Akdeniz’de yılın ilk ayında 203 göçmen öldü

IOM, yılın ilk 20 gününde Akdeniz’den Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 203 göçmenin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), yılın ilk 20 gününde Akdeniz’den Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 203 göçmenin yaşamını yitirdiğini bildirdi.


IOM’den yapılan açıklamada, 1-20 Ocak’ta  deniz yoluyla Avrupa’ya 4 bin 883 göçmenin geçtiği, bunların 3 bin 429’unun İspanya, bin 166 Yunanistan ve kalan kısmının Malta ve Kıbrıs Rum kesimi sahillerine ayak bastığı aktarıldı.

Açıklamada, aynı dönemde 203 sığınmacının Avrupa kıyılarına geçmeye çalışırken Akdeniz sularında can verdiği belirtildi.

17 Ocak’ta İspanya-Fas arasındaki Alboran Denizi’nde göçmenleri taşıyan botun batması sonucu 53 kişinin yaşamını yitirdiği anımsatılan açıklamada, bir gün sonrasında İtalyan donanmasının Akdeniz’de rapor ettiği diğer bir deniz kazasında da 117 göçmenin öldüğü veya kaybolduğu kaydedildi.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Akdeniz’de meydana gelen yeni yılın en büyük göçmen facialarına ilişkin, “Akdeniz’deki trajedinin devam etmesine müsaade edilemez. Avrupa’nın kapısı önünde ölen çok sayıdaki insanı görmezden gelemeyiz.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Grandi, göçmenlerin kurtarılması için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

AB eleştirilmişti

Libya açıklarında ve İspanya-Fas arasında öldükleri veya kayboldukları belirtilen yaklaşık 170 kayıp göçmen haberlerinin ardından İtalya’dan gelen açıklamalarda Avrupa Birliği (AB) eleştirilmişti.

İtalya Savunma Bakanı Elisabetta Trenta, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “AB bu soruna daha fazla izleyici kalamaz.” ifadesini kullanmıştı.

Senato Başkanı Maria Elisabetta Casellati de “Bu kadar zavallı masumun ölümünü kabul edemeyiz. Akdeniz barış denizi olmalı, toplu mezar değil.” şeklinde konuşmuştu.

(ajanslar)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑