Emek

Published on Mayıs 26th, 2019 | by Avrupa Forum 14

0

AKP – MHP milletvekilleri : ‘Traktörden düşenlerle mi uğraşacağız’

Türkiye’de her ay ortalama 160 iş cinayeti yaşanırken, AKP ve MHP milletvekilleri, ‘Traktörden düşenlerle mi uğraşacağız’ diye alay ederek konuyla ilgili alt komisyon kurulmasına karşı çıktı.

HDP İnsan Hakları Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, iş cinayetleriyle ilgili alt komisyon kurulmasını önerdi. Ancak AKP’li Komisyon Başkanı Hakan Çavuşoğlu ile AKP’li diğer üyeler ve MHP’li üyeler alt komisyona karşı çıktı. Komisyon önerisi ret edilen Gergerlioğlu, Cumhur İttifakı üyelerinin “İnşaattan düşmüş adamla mı uğraşacağız” diyerek alay ettiklerini söyledi. İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporlarına göre 2018’de ortalama 160 kişi iş cinayetine kurban gitti. Bu da ortalama günde 5 kişiyi geçiyor. Durum böyle iken iktidar blokunu oluşturan AKP ve MHP’lilerin olaya ne kadar gayrı ciddi yaklaştıklarını gösteren bir örnek yaşandı. İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, iş cinayetleriyle ilgili bir alt komisyon kurulmasını istedi. Ancak bu öneri Cumhur İttifakı milletvekilleri tarafından reddedildi


‘Avrupa’da birinciyiz’

Komisyon önerisi reddedilen Gergerlioğlu, komisyonda yaşanan tartışmayla ilgili Artı TV’ye şu açıklamaları yaptı.: “Biz insan hakları açısında iş cinayetlerini önemsiyoruz. İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda bir alt komisyon olarak “iş cinayetleri alt komisyonu” kurulmasını teklif ettik. İş cinayetlerinde Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü sıradayız. Her geçen gün iş kazalarında iş cinayetleri sayısı artıyor, oldukça sıkıntılı bir durum oluşuyor. Biz komisyon teklifinde bulunduğumuzda AK Parti ve MHP’li üyelerden alay eden yanıtlar aldık. İşte ‘İnşaattan düşmüş adamla mı uğraşacağız’, ‘Traktörden düşmüş adam bizim mi konumuza giriyor’ gibi cevaplar aldık. Alt komisyon kurulmasına yönelik bir defans gördük. Biz de bu çok önemli bir konu. ‘Diğer konularda muhalefet milletvekillerinin teklifini kabul etmeyebilirsiniz. Ama bu konu siyaset üstü, tüm çalışanları ilgilendiren bir konu. Olumsuz anlamda Avrupa’da birinci sırada olduğumuz bir konu, bunu biz araştırmayacaksak neyi araştıracağız’ dedik. Ama çok ilginç bir şekilde AK Parti’li Başkan Hakan Çavuşoğlu ve diğer üyeler istihza ile, alay ederek, bu konuyu karşıladılar.”

Daha önce de reddedildi

Gergerlioğlu geçen sene Ekim ayında da “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği” ve “Kanun Hükmünde Kararnameler Sonucu Yaşanan Hak İhlallerinin Araştırılması” konusunda iki ayrı alt komisyon kurulmasını önermiş bu öneri de AKP oylarıyla reddedilmişti. Komisyonun bazı AKP’li üyeleri nüfusa yazı yazalım o zaman, her ölüm gelsin o zaman, her ölüm gelsin” diyerek yine öneriyle alay etmişti.

Kaynak : Yeni Yaşam

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑