fbpx

Sömürgecilik

Published on Şubat 29th, 2020 | by Avrupa Forum 20

0

AKP’li başkan Kürt yazarın cenazesini araçtan indirtti, kayyum namaz kıldırmadı

Muş Belediyesi’nin AKP’li Belediye Başkanı Feyat Asya’nın talimatıyla Kürt yazar, şair ve çevirmen Zeynel Abidin Han’ın cenazesi cenaze aracından indirildi. İmam ise Varto kayyımının talimatıyla cenaze namazını kılmadı.

Almanya’nın Berlin kentinde 25 Şubat gecesi geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Kürt yazar, şair ve çevirmen Zeynel Abidin Han, memleketi Muş’un Varto ilçesinde toprağa verildi.

Belediye başkanın talimatıyla cenaze götürülmedi

Ailesi ve yakınları tarafından havaalanından alınan Han’ın cenazesi, Muş Belediyesi’ne ait cenaze nakil aracı ile memleketi Varto’ya ulaştırılmak üzere yola çıkarıldı. Polis arama noktasına takılan cenaze konvoyu, gerekçe gösterilmeksizin uzun bir süre bekletildi. Tekrar Varto’ya doğru hareket eden cenaze konvoyu bu kez Muş Belediyesi’nin AKP’li Belediye Başkanı Feyat Asya’nın  talimatıyla Muş-Varto yolunda durdurularak, cenaze araçtan indirildi.

Han’ın cenazesi,  karşılanma konvoyun da bulunan bir pikap kasasına konularak  Varto’ya ulaştırıldı.

Varto’da ikinci kez polis engeli

Varto halkı tarafından yoğun bir ilgi ile karşılanan cenaze konvoyu yine polis engeliyle karşılaştı. Defin işlemine herkesin giremeyeceğini, “yoğun katılımın tahriklere yol açacağı” bahanesiyle izin vermeyen polis, sadece yakın akrabalarının katılımı ile Han’ın defnedilebileceğini belirtti.

Belediye bünyesinde çalışan imamın Varto kayyımın talimatıyla cenaze namazını kılmaması üzerine Han’ın Varto Cemevi’ne getirilen cenazesi yakınları tarafından kılınan namazın ardından ilçe mezarlığa defnedildi. Han’ın taziyesi ailesinin evinde kabul ediliyor.

(Mezopotamya Ajansı)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑