Kürdistan

Published on Aralık 20th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Aldar Xelîl: Hiçbir zaman dış güçlere umut bağlamadık

TEV-DEM Diplomasi Komitesi Sorumlusu Aldar Xelil, ABD’nin “Suriye’den çekiliyoruz” açıklamasına ilişkin olarak “Hiçbir zaman dış güçlere umut bağlamadık” dedi.

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Diplomasi Komitesi Sorumlusu Aldar Xelîl, ABD’den gelen “Suriye’den çekiliyoruz” açıklamalarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) konuşan Xelîl, Kuzey ve Doğu Suriye’de hiçbir zaman dış güce umut bağlamadıklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik açıklamalarını hatırlatan ve bölgenin hassas bir süreçten geçtiğini belirten Aldar Xelîl, “Türk devleti Kuzey ve Doğu Suriye’deki devrimi boğabilmek için siyasi, diplomatik ve askeri tüm yolları denedi, deniyor” dedi. 

ABD’nin ‘çekiliyoruz’ açıklaması 

Beyaz Saray’da yapılan ABD askerlerinin Suriye’den çekileceği yönündeki açıklamalara değinen Xelîl, şöyle konuştu: “Hiçbir zaman dış güçlerle birlikte kendimizi savunacağımızı ya da dış güçlerin destekleriyle devrimi başarıya ulaştıracağımızı söylemedik. Devrimimiz halkların birliği, ortak mücadelesi ve gücüyle devam ediyor. Hiçbir zaman dış güçlere umut bağlamadık. Eğer burada kalacaklarsa halkın menfaatleri doğrultusunda hareket ederiz. Yok eğer çekileceklerse de zaten önemli olan tek husus halkların direniş boyutudur.”

‘Her türlü koşula hazırız’

Xelîl, Türkiye’nin tehditlerle, Kürt, Arap ve Süryani halkların bölgedeki kazanımlarını darbelemek ve demokratik sistemi yok etmeyi amaçladığını vurguladı. Xelîl, Kuzey ve Doğu Suriye’deki halkların, kazanımları korumaya ve her türlü koşula hazır olduğunu söyledi.

Xelîl, “Kuzey ve Doğu Suriye’nin tüm alanlarındaki halkımızı işgal tehditlerine karşı tavırlarını ortaya koyabilmelidir. Savunma ve güvenlik konusunda güçlenmeli ve her alanda birliklerini sağlamalıdır” çağrısında bulundu.

‘Saldırıları kırma gücümüz var’

Kuzey ve Doğu Suriye halklarının tehditleri kırabilecek örgütlülüğü ve askeri gücünün bulunduğunu vurgulayan Xelîl, “Halk kendi örgütlülüğünü sağlamıştır. Devrimin kutsal değerlerini koruduğu gibi tüm kazanımlarını koruyabilecektir. Hiçbir güç Kuzey ve Doğu Suriye devrimini boğma hesabı yapmamalıdır. Dışarıdaki halkımız Kobanê ve Efrîn’deki direnişe destek olduğu gibi Kuzey ve Doğu Suriye halklarına da destek olmalı ve alanlara akmalıdır. Yine demokratik uluslararası kuruluşlara Kuzey ve Doğu Suriye halklarının yanında durma çağrısı yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Mezopotamya Ajans

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑