fbpx

Alevilik

Published on Haziran 17th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Alevi LGBTI+’lar – 6: “En çok dokunan ötekileştirilen bir toplumun sizi yok sayması”

Geçtiğimiz hafta avrupaforum1.org’ta “Alevi eşcinseller vardır” başlığı ile bir yazı yayımladım. Bu yazı, esasında bir giriş yazısıydı. Tüm dünyada LGBTI+ (lezbiyen, gay,  biseksuel, transseksüel veya travesti, interseks, queer+) bireylerin Onur Ayı olarak kabul edilen Haziran ayında Alevilik çalışan bir araştırmacı olarak Alevi toplumundaki durumu incelemek istedim. Onur Ayına bir de Alevi toplumu açısından/ içerisinden bakmayı, LGBTI+ ve Alevi olan bireylerin neler düşündüklerini, neler yaşadıklarını görünür kılmak adına bir röportaj serisi gerçekleştirdim. Diyelim ki, “aşk kazanacak!”

Cinsel yönelim olarak kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Biyolojik olarak erkek olarak doğmuş. Erkek olmayı seven ancak erkeklerden hoşlanan eşcinsel (gey) bir birey olarak tanımlıyorum.

Aleviliği nasıl benimsiyorsunuz? (İnanç olarak, politik olarak, kültür olarak, felsefe olarak vs.)

Aleviliği öğreti olarak sevsem de uygulamalarında daha çok ayrımcı bir inanış biçimi olarak görüyorum.

Söylemlerinde birleştirici, bütünleştirici, herkesi can olarak görse de pratikte tamamen ayrımcı bir dil kullanılmaktadır. 

Bırakın LGBTİ+ bireyleri kadınları bile ayrılan bir pratiği bulunmaktadır. 

Kadın her zaman dedenin arkasında Neden? 

Ne oldu sizin eşitliğiniz, nerede 40’lardaki* tek can olma öğretiniz? Her ne olursan gel öğretisinin karşısında ‘’normal’’ ol tedavi ol da gel pratiği bulunmaktadır. 

Alevilik inancının içerisinde bazı noktalar var çok naif olan şeyler kendime uygun olanları seçip kendi içimde yaşamaya çalışıyorum. 

(Görüşmecinin bahsettiği “Kırklar” anlatısı, Alevi inancının temel anlatılarından biridir. Muhammed peygamberin, peygamberliğinden azade olarak “kabul edildiği” kutsal bir meclis anlatısıdır. Burada bulunan kırk kişinin cinsiyet dağılımı 17 kadın ve 23 erkek olarak geçmekle birlikte anlatının özü, peygamberlik dahil tüm sıfatlardan, cinsiyetten, maddiyattan ayrılmış, sıyrılmış kişilerin girebildiği bir sır alemidir. Buradaki 40 kişi can olmuştur ve Alevilikteki batın aleminde bir olmuşlardır. (Akkaya, 2017) Kırklar Meclisi anlatısı Alevilik inancının her anlamda eşitlikçi yanına referanstır.)

Toplum içerisinde hangi kimliğinizle (eşcinsel-Alevi) öne çıkmak sizin için zorlayıcı oldu?

Zaten Sünni toplumun içerisinde Alevi olarak bir kere öteleniyorsunuz. Aleviler kendi içlerinde eşcinselleri öteliyor. Trans olmayan bireyler transları, translar da travestileri ötekileştiriyor. 

Örneğin bir topluluğun içine girdiğinizde nereli olduğunuzu otomatik Alevi olduğunuz anlaşılıyor ve ilk gelen yanıt şöyle oluyor “olsun onlarda insan” bir kere hayata -1’le başlıyorsunuz.

Düşünsenize daha cinsel yöneliminizden bahsetmiyorsunuz bile…

Sonra cinsel yöneliminizi eğer kendi içinizde bunu aştıysanız ve dile getiriyorsanız önce kendi içinde olduğunuz inanış grubunda olan kişiler ‘’hiç Alevi ibne oluyor mu ‘’ diyorlar. 

Ya da memleketinizden bahsettiğinizde bizden ibne çıkmaz diyorlar. Tabi bu heteroseksüel yapılar içerisinde böyle oluyor.

Benzer ayrımcılığı eşcinsel bireyler kendi aralarında daha feminen davranan ya da trans eğimleri olan kişileri ötekileştirerek gerçekleştiriyorlar “Olur mu öyle karı gibi davranışlar’’, “erkek olan adam erkek gibi davranır.”

Birebir yaşadığım bir örnekten bahsetmek isterim, çok sevdiğim trans bir arkadaşım cinsiyet değiştirme ameliyat olmamış bir arkadaşı için “putkasız gacı mı olur’’ diye ötekileştirmeye başladı.

Anlayacağız kimin gücü kime yeterse…

Yukarı türkürseniz bıyık aşağı tükürseniz sakal, her türlü ötekileştiriliyorsunuz. Çünkü sünni ve heteroseksüel değilsiniz ya da güçsüzseniz ötekileştirilirsiniz

Alevi inancına baktığınızda kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Sünni inanışına mensup olan kişilere istinaden kendimi daha şanslı hissediyorum ya da bu inançla ilgili mi bilmiyorum anadan aldığımız öğretiler bana iyi geldi. 

Çocukken annem bizi karşısına alıp “Çocuklarım” derdi “Elinize, belinize, dilinize sahip çıkın. Birinin evine gittiğimizde bir iğne bile haber vermeden almayın, namusunuza sahip çıkın, kimsenin kul hakkına girmeyin” derdi… Hayatımdaki doğruları sanırım bu öğretiler çerçevesinde kurdum. 

Alevi toplumuna baktığınızda kendinizi dışlanmış hissediyor musunuz?

Uzak durmayı tercih ediyorum. Yani içeride siz, siz olduğunuz için kabul edilmiyorsunuz. 

Es kaza kendi cinsel yöneliminiz hakkında bilgi verdiniz diyelim. Siz şaşırmış, yolunu kaybetmiş bir birey olarak görülüyorsunuz ve onlar gibi davranmazsanız o zaman toplumdan dışlanıyorsunuz. Bildiğim bir şey için de topluma girmeyi tercih etmiyorum. 

Hiç Alevi cem ibadetine katıldınız mı? Ne hissettiniz?

Evet katıldım. Ergenlik döneminde sanırım ait olma hissi ile çok huzur doluyordum. Ancak daha sonrasında biraz daha kendimi anladığımda (çözdüğümde) Sünni inanışına göre Alevilik inanışında da şekilciliğin çok fazla olduğunu fark ettim. Kendi içimde ibadetimi yapmak daha huzur veriyor bana.

Sizce Alevi toplumu ile diğer Türkiyeli toplumların eşcinsellik meselesine bakışı arasında fark var mı? Varsa nasıl?

Her toplum bizi yani LGBTI+ bireyleri ötekileştiriyor. Her topluma mensup arkadaşlarım var ve hepsi ötekileştirilmiş bireyler. Yaşam içerisinde farklı iseniz başınız daha dikse ezmek için her şey yapılabilir.

Alevi toplumunun sizi ya da eşcinselleri ötekileştirdiğini düşünüyor musunuz?

Bu konuda sadece gülmeyi tercih ediyorum. İnsana da en çok dokunan şey ötekileştirilen bir toplumun sizi yok sayması.

Sizce Alevi LGBTI+ harekete ihtiyaç var mı? Varsa içinde yer almak ister misiniz?

Sadece Alevi LGBTI + bireylere ihtiyacımız yok. Bence bütün ötekileştirilen LGBTI + bireylerin bir olması gerekmektedir. Etnik grup, siyasi görüş, dini inanış fark etmeksizin hepimizin bir olması gerekir. Sadece Alevi LGBTI+ hareketin oluşumu yine ötekileştirişmiş bir oluşum olacaktır.

Şu anda Alevi alanında kendinize yakın hissettiğiniz grup çevreler/ oluşumlar var mı?

Hayır yok. Böyle gruplar varsa bile katılmayı tercih etmem.

Alevilikte eşcinsellik gibi konular politik ve teorik olarak da ele alınıyor mu? Ne düzeyde? Neler yapılabilir?

Eşcinsellik daha Türkiye içerinde kabul edilmemişken, homofobinin tavan yaptığı, bu son zamanlar da bir adımı Aleviler asla atmayacaklardır. Çünkü ötekileştirilen bir inanç grubu başka bir ötekileştiren bireylerin yanında asla olmayacaklardır. 

Konu ibnelerse herkes uzak durmayı tercih edecektir.

Eklemek istediğiniz bir konu varsa serbest alan:

Bu dünyaya tekrar gelme fırsatım olsa yine eşcinsel olarak gelmek istedim. 

Biz çok renkliyiz, bir her yerdeyiz alışın artık her yerdeyiz…

20.06.2020

Alevi LGBTI+’lar Röportaj Dizisinin tamamı

Alevi eşcinseller vardır – Ceren Ataş

  1. “Aleviyim derim ancak eşcinsellik meselesi zor
  2. “Bu alanda hiç konuşmamak veya görmezden gelmek de bir ötekileştirmedir”
  3. “Aleviler çocuklarının eşcinsel kimliğini gizlemeyi seçiyor”
  4. “Aleviyim diyen herkes ezilenlerin mücadelesinin yanında olmalı”
  5. “Alevilerde Lut Kavmi anlatısı gibi bir söylem yok”
  6. “En çok dokunan ötekileştirilen bir toplumun sizi yok sayması”
  7. “Bir gün özgürce kendimi ifade etmek isterdim”
  8. “Eşcinsel olduğum bilinse Ana’lık postuna oturabilir miyim?”
  9. “Alevilik hiçbir kimliğe fobi üretmeyen bir inanç”

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑