fbpx

Alevilik

Published on Haziran 21st, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Alevi LGBTI+’lar – 7:”Bir gün özgürce kendimi ifade etmek isterdim”

Geçtiğimiz hafta avrupaforum1.org’ta “Alevi eşcinseller vardır” başlığı ile bir yazı yayımladım. Bu yazı, esasında bir giriş yazısıydı. Tüm dünyada LGBTI+ (lezbiyen, gay,  biseksuel, transseksüel veya travesti, interseks, queer+) bireylerin Onur Ayı olarak kabul edilen Haziran ayında Alevilik çalışan bir araştırmacı olarak Alevi toplumundaki durumu incelemek istedim. Onur Ayına bir de Alevi toplumu açısından/ içerisinden bakmayı, LGBTI+ ve Alevi olan bireylerin neler düşündüklerini, neler yaşadıklarını görünür kılmak adına bir röportaj serisi gerçekleştirdim. Diyelim ki, “aşk kazanacak!”

Cinsel yönelim olarak kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Aslında her birey için olduğu gibi benim içinde bu süreç zor ve derin geçti. Bir dönemler kendime hetero dayatmaları yaptığım oldu ve kız arkadaşlarım oldu. Hatta uzun süren bir hetero ilişkim dahi oldu. Ancak içimdeki duyguyu çok küçük yaşlardan beri biliyordum. Buna bağlı olarak küçük yaşlarda deneyimlerim oldu. Eşcinsellerin duyguları olabileceğini öğrendiğimde yani daha açık olmak gerekirse bu yönelimin gizli kalmış cinsellikten öte bir şey olduğunu anladığım zaman bir çok şey değişti benim için. Bu meseleyi biraz kavradıktan sonra bir süre sonra daha açık olmaya karar verdim. Etrafımdaki bir çok insana açıldım, buna ailemde bazı bireylerde dahil. Çalışma ortamımda biliniyorum, arkadaşlarım tarafından biliniyorum. Toplumsal baskıyı tam olarak üzerimden atmış değilim ancak birçok insana karşı gayet açığım. Kendimi nasıl tanımladığım meselesine gelince hâlâ benim için bir muamma bu soru. Ancak eşcinsel yanım bu noktada daha baskın ve şu an düzenli biriyle ilişkim var. LGBTI+ birey olduğum su götürmez bir gerçek.

Aleviliği nasıl benimsiyorsunuz? (İnanç olarak, politik olarak, kültür olarak, felsefe olarak vs.)

Bu sorunun cevabını ilerideki sorularda bulabileceğiz. Ancak yeri gelmişken şunu belirteyim cinsel kimliğim bu süreçte belirleyici bir rol aldı. Zaman içinde çok değişim gösteren bir bakış oldu. Geçtiğimiz zaman içerisinde kendimi politik olarak Aleviliğe daha yakın görüyorum. Köklerim benim için önemini koruyor ancak eskisi kadar katı değilim.

Toplum içerisinde hangi kimliğinizle (eşcinsel-Alevi) öne çıkmak sizin için zorlayıcı oldu?

Çok küçük yaşlarda Sünni bireylerin yoğun olduğu bir mahallede yaşamanın dezavantajlarından kaynaklı Alevilik kimliğim benim için travmatik ve zor bir hal aldı. Ancak ilerleyen zamanlarda bu durum çok değişti ve özgüvenliyim bu konu da gerektiği kadarıyla. Ancak cinsel yönelimim benim için daha ön plana çıkma konusunda çok zorlayıcı oluyor hâlâ. Homofobik tehditlerle çok sık karşı karşıya kalıyoruz.

Alevi inancına baktığınızda kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Bu soru inancın içinde faal olan ve bu hareketin mücadelesi içerisinde bulanan eşcinsel bireyler için -açık, gizli- çok zor cevaplanacak türden. Çok karmaşık aslında bir yandan bağlı olduğunuz bir inanç, diğer yandan doğumunuzdan beri taşımak zorunda olduğunuz cinsel kimlik. İkisi arasındaki ince çizgi hayatın bir çok noktasında karşınıza çıkıyor. Buna bağlı olarak içinizde bir burukluk her zaman var oluyor. Bu durumu uzun süre hep aynı şekilde sürdürmek zorlanıyor. Yukarıda bahsettiğim gibi itikadı zayıflatıyor. İnancın politik yanına bağlı kalmanıza sebep oluyor. Ben inançsal açıdan zayıfladım ve bu durum beni üzüyor.

Alevi toplumuna baktığınızda kendinizi dışlanmış hissediyor musunuz?

Tabi ki toplumun hiçbir kesimden farklı bir bakış yok burada. Homofobik yaklaşımlar sürdürüldüğü için hiçbir zaman tam içinde hissedemiyorum.

Hiç Alevi cem ibadetine katıldınız mı? Ne hissettiniz?

Defalarca kez, yüzlerce farklı bölgenin cemine katıldım. Hepsinde farklı bir duygu içerisine giriyorum ve hepsinin sonuçları farklı oluyor. Bazılarına kendimi çok ait hissediyorum. Bazıları ise çok yabancı ve soğuk geliyor. Hatta kimi cemlerde kendimi kaybedip başka alemlere daldığım dahi oldu. Hayatımın en olumlu yanlarından biri bence bu. Bunların birçoğunu görebilmek bana köklerimi hatırlatıyor ve onlarla bir bağ kurmama neden oluyor. Aynı zamanda inancın birçok yönünü öğrenme imkanı sağlıyor.

Sizce Alevi toplumu ile diğer Türkiyeli toplumların eşcinsellik meselesine bakışı arasında fark var mı? Varsa nasıl?

Bu sorunun cevabı bizim temel sorunumuz bence. Yaşadığımız dönemde asla bir fark olduğunu, öncesini bilemiyorum tabi ki. Ama günümüzün güncel baskıları, toplumsal baskıya direnmeyen ve buna uygun davranan Alevileri etkiliyor. Bu baskıdan uzak kalmayan Aleviler bizi de baskı altına alıyor. Lafın kısası bir fark yok kesinlikle. Ama tabii ki her birey açısından aynı şey geçerli değil. Her toplumda dışlama var, bizim toplumuzda daha yakın ve sıcak görüşler var.

Alevi toplumunun sizi ya da eşcinselleri ötekileştirdiğini düşünüyor musunuz?

Eğer öyle olmasaydı kimliği gizlemek zorunda kalmaz ve görüşlerimi özgürce ifade edebilirdim. Ancak ötekinin içindeki ötekileriz biz ve bu öteki olmaktan zor bir şey zannımca.

Sizce Alevi LGBTI+ harekete ihtiyaç var mı? Varsa içinde yer almak ister misiniz?

Bu sorunun net cevabı bende yok. Ancak mücadele her alanda olmalı. Bireylerin kendilerini özgürce ifade edebileceği platformların önünü açabilmeli. Bunun da tek yolu örgütlenme ve kendimizi anlatmak. Ancak ben bunun içerisinde yer alacak bir cesarete hâlâ sahip değilim. Büyük öteki yanımı topluma karşı içimde saklayacağım sanırım bir süre daha. Bir gün özgürce kendimi ifade etmek isterdim. Ailem, arkadaşlarım ve canların beni ötekileştirmediği bir dünyada yaşamak isterdim.

Şu anda Alevi alanında kendinize yakın hissettiğiniz grup çevreler/ oluşumlar var mı?

Evet var. Hatta bütün mesaimi buna harcıyorum. Profesyonel olarak da Alevi hareketi içerisinde çalışıyorum. Yani her anlamda çok içinde biriyim.

Alevilikte eşcinsellik gibi konular politik ve teorik olarak da ele alınıyor mu? Ne düzeyde? Neler yapılabilir?

Aslında bu soru da benim uzun yıllardır cevabını aradığım kendimce doğruya ulaştığım bir noktada. Bu konu üzerine birçok kanaat önderiyle sohbetler gerçekleştirdim. Bu inancın öne çıkan bazı önderlerinin eşcinsel ilişkiler yaşadığını görebiliyoruz. Ancak Alevi yolunun bazı kuralları var. Kesinlikle bu kurallara bağlı olarak bizim yola girme imkânımız yok. Şöyle açıklamak gerekirse. Bir bireyin yola girmesi için evlenmesi ve “üretken” olup çocuk yapması gerekiyor. Bu durumun tersi olan akımlarda var ancak oralarda da yola eşcinsel kimliğimizle girebilmemiz mümkün değil. Bu duruma engel bir çok yol kuralı var. Bu noktada kendimi Sünnilerden daha dezavantajlı görüyorum. Çünkü onlar inançlarını bireysel olarak sürdürebiliyor. İnandıkları Allahla aralarında bir engel yok. Biz de insanın şeriat makamını* geçebilme durumu dahi bile yok. İnançsal olarak eşcinselliğe açık bir yol yok.

Ben bunun günümüz şartlarına uygun hale getirilmesini istiyorum. Nasıl başka konularda yapıldıysa, örneğin Hakka yürüme erkanlarında olduğu gibi, bu durum da değişebilir. Ancak toplumdaki homofobi bu değişim konusunda karşımızda bir engel teşkil ediyor.

(C.A.: *Alevilik inancına bağlı bazı süreklerde, kişinin Alevi olabilmesi için “yola girmesi” gerekmektedir.)

Eklemek istediğiniz bir konu varsa serbest alan:

Sadece sana çok teşekkür ederim. 17+ Alevi Kadınların verdiği mücadeleyi de buradan selamlıyorum…

21.06.2020

Alevi LGBTI+’lar Röportaj Dizisinin tamamı

Alevi eşcinseller vardır – Ceren Ataş

  1. “Aleviyim derim ancak eşcinsellik meselesi zor
  2. “Bu alanda hiç konuşmamak veya görmezden gelmek de bir ötekileştirmedir”
  3. “Aleviler çocuklarının eşcinsel kimliğini gizlemeyi seçiyor”
  4. “Aleviyim diyen herkes ezilenlerin mücadelesinin yanında olmalı”
  5. “Alevilerde Lut Kavmi anlatısı gibi bir söylem yok”
  6. “En çok dokunan ötekileştirilen bir toplumun sizi yok sayması”
  7. “Bir gün özgürce kendimi ifade etmek isterdim”
  8. “Eşcinsel olduğum bilinse Ana’lık postuna oturabilir miyim?”
  9. “Alevilik hiçbir kimliğe fobi üretmeyen bir inanç”

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑