fbpx

Alevilik

Published on Haziran 22nd, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Alevi LGBTI+’lar – 8: “Eşcinsel olduğum bilinse Ana’lık postuna oturabilir miyim?”

Geçtiğimiz hafta avrupaforum1.org’ta “Alevi eşcinseller vardır” başlığı ile bir yazı yayımladım. Bu yazı, esasında bir giriş yazısıydı. Tüm dünyada LGBTI+ (lezbiyen, gay,  biseksuel, transseksüel veya travesti, interseks, queer+) bireylerin Onur Ayı olarak kabul edilen Haziran ayında Alevilik çalışan bir araştırmacı olarak Alevi toplumundaki durumu incelemek istedim. Onur Ayına bir de Alevi toplumu açısından/ içerisinden bakmayı, LGBTI+ ve Alevi olan bireylerin neler düşündüklerini, neler yaşadıklarını görünür kılmak adına bir röportaj serisi gerçekleştirdim. Diyelim ki, “aşk kazanacak!”

Cinsel yönelim olarak kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Cinsel yönelimim -her ne kadar zorunlu bir evlilik yapmış olsam ve bu evlilikten bir kızım olsa da- ben LEZBİYENİM. Bu kelimeyi büyük harfle yazdım, çünkü lezbiyen olmak kötü bir durum değil. Bir kadın bir erkek nasıl birbirini sevdiğinde bir şey olmuyorsa, bir kadın bir kadını ya da bir erkek bir erkeği sevebilir.

Aleviliği nasıl benimsiyorsunuz? (İnanç̧ olarak, politik olarak, kültür olarak, felsefe olarak vs.)

Alevi bir ailede doğdum, büyüdüm, yetiştirildim. İnanç olarak öğrendim ama insan büyüdükçe öyle bakmıyor, aslında Alevilik sadece bir inanç olarak değil, geçmişten bugüne kültür olarak da çok güzel bence. Yani ben hem inanç hem de kültür olarak bakıyorum. 

Toplum içerisinde hangi kimliğinizle (eşcinsel-Alevi) öne çıkmak sizin için zorlayıcı oldu?

Eşcinsel kimliğimle. Ben Alevi kimliğimi saklamadım, saklama gereği duymadım ama eşcinsellik kimliğimizi o kadar rahat açıklayamıyoruz. Korku var hep, dışlanacaksın, horlanacaksın ve hastalıklı bir insan olarak bakılacaksın. Eğer bunları göze alabilecek kadar güçlü olursam o zaman lezbiyen kimliğimi bağıra bağıra söylerim.

Alevi inancına baktığınızda kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

İyi hissediyorum. Hani nasıl söylenir, Alevilikte zorlama yok. Sünni olan arkadaşlarımda olan şeyler, mesela oruç; 12 İmamların orucu olsun, isteyen tutar, istemeyen tutmaz. Tutmayana neden sen oruç tutmuyorsun demeyiz ya da namaz vs. 

Alevi toplumuna baktığınızda kendinizi dışlanmış hissediyor musunuz?

Zaman zaman evet dışlanmış hissediyorum. Mesela cem yapıldığı zamanlar Ana’lık postuna eşcinsel olduğum bilinirse oturabilir miyim, yoksa tepkiyle mi karşılaşırım, bunu düşünüyorum. Bundan dolayı dışlanacağımı düşünüyorum.

Hiç Alevi cem ibadetine katıldınız mı? Ne hissettiniz?

Katılmadım. Katılmayı çok isterdim ama. Dedem biz küçükken her perşembe akşamı -yanlış hatırlamıyorsam- Cem TV’de açardı cem ibadetinin yapıldığı programı. Televizyondan izlerken bile çok farklı duygular hissettirirdi. Oradaki insanların semahları, konuşulan konular, insanların o kadar içten ağlamalar yaşadıkları ve hissettikleri duyguların çok başka olduğunu gösterirdi. Katılmayı çok isterdim bundan dolayı.

Sizce Alevi toplumu ile diğer Türkiyeli toplumların eşcinsellik meselesine bakışı arasında fark var mı? Varsa nasıl?

Ben olmadığını düşünüyorum. Aslında bunun Alevilikle alakası olduğunu da düşünmüyorum. Alevi olsun, Sünni olsun ya da başka bir toplum olsun, bu durumu hastalık olarak görüyorlar. Mesela Sünni olan bir arkadaşımın ailesi eşcinsel olduğunu öğrendikten sonra doktorlara götürmeye başladı kızımızda bir şey var diye. Benim ailemde eşcinsel olduğumu kuzenim ve halam biliyor. Onlarda gördüğüm şey aynı. Saygı duyuyoruz, senin tercihin deseler de aslında bir hastalık ya da bir heves olduğunu ve zaman içerisinde geçeceğini ara ara dile getiriyorlar. 

Alevi toplumunun sizi ya da eşcinselleri ötekileştirdiğini düşünüyor musunuz?

Düşünüyorum ama bunu sadece Alevi toplumunun değil, her toplumun yaptığını görüyorum. LGBTİ ya da eşcinsel kelimelerini duymaları yeterli insanlar için.

Sizce Alevi LGBTI+ harekete ihtiyaç var mı? Varsa içinde yer almak ister misiniz?

Alevi LGBT hareketine ihtiyaç var bana göre. Aslında sayımıza bakıldığında birçok Alevi LGBTİ olan arkadaşım var, ama saklamak, gizlemek zorunda kalıyoruz kendimizi. Böyle bir hareket olursa belki saklanmak yerine kendi toplumumuzu bir nevi bilinçlendirebiliriz LGBTİ konusunda. Olduğu takdirde tabi ki yer almak, elimden gelen ne varsa yapmak isterim. 

Şu anda Alevi alanında kendinize yakın hissettiğiniz grup çevreler/ oluşumlar var mı?

Yok, yalnız siz hareketi kurmaya karar verirseniz Ceren hanım o zaman olabilir belki.

Alevilikte eşcinsellik gibi konular politik ve teorik olarak da ele alınıyor mu? Ne düzeyde? Neler yapılabilir?

Alındığını düşünmüyorum. Çünkü LGBTİ konusunda katı tabulara sahipler ya da bilinçsiz oldukları için düşünmüyorum.

Eklemek istediğiniz bir konu varsa serbest alan:

İnanıyorum bir zaman gelecek ve her yer gökkuşağı gibi rengarenk olacak.

22.06.2020

Alevi LGBTI+’lar Röportaj Dizisinin tamamı

Alevi eşcinseller vardır – Ceren Ataş

  1. “Aleviyim derim ancak eşcinsellik meselesi zor
  2. “Bu alanda hiç konuşmamak veya görmezden gelmek de bir ötekileştirmedir”
  3. “Aleviler çocuklarının eşcinsel kimliğini gizlemeyi seçiyor”
  4. “Aleviyim diyen herkes ezilenlerin mücadelesinin yanında olmalı”
  5. “Alevilerde Lut Kavmi anlatısı gibi bir söylem yok”
  6. “En çok dokunan ötekileştirilen bir toplumun sizi yok sayması”
  7. “Bir gün özgürce kendimi ifade etmek isterdim”
  8. “Eşcinsel olduğum bilinse Ana’lık postuna oturabilir miyim?”
  9. “Alevilik hiçbir kimliğe fobi üretmeyen bir inanç”

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑