fbpx

Alevilik

Published on Haziran 23rd, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Alevi LGBTI+’lar – 9: “Alevilik hiçbir kimliğe fobi üretmeyen bir inanç”

Geçtiğimiz hafta avrupaforum1.org’ta “Alevi eşcinseller vardır” başlığı ile bir yazı yayımladım. Bu yazı, esasında bir giriş yazısıydı. Tüm dünyada LGBTI+ (lezbiyen, gay,  biseksuel, transseksüel veya travesti, interseks, queer+) bireylerin Onur Ayı olarak kabul edilen Haziran ayında Alevilik çalışan bir araştırmacı olarak Alevi toplumundaki durumu incelemek istedim. Onur Ayına bir de Alevi toplumu açısından/ içerisinden bakmayı, LGBTI+ ve Alevi olan bireylerin neler düşündüklerini, neler yaşadıklarını görünür kılmak adına bir röportaj serisi gerçekleştirdim. Diyelim ki, “aşk kazanacak!”

Cinsel yönelim olarak kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Kendimi tanımlamaya çalışmadım açıkçası. Eşcinsel de olabilirim trans ve hetero da olabilirim. Karar veremedim, verip bir kategoriye kendimi sığdırmak da istemedim. Queer’im. 

Aleviliği nasıl benimsiyorsunuz? (İnanç olarak, politik olarak, kültür olarak, felsefe olarak vs.)

Alevilik kendinden politik, zengin bir kültüre ve derin bir felsefeye sahip bir din ve inanç sistemi bence. 

Toplum içerisinde hangi kimliğinizle (eşcinsel-Alevi) öne çıkmak sizin için zorlayıcı oldu?

İkisi de zorlayıcı. Ama queer çevre içinde Alevifobiye denk gelmememe rağmen Alevi anne babadan doğmuş insanlar içinde homofobiyle çok kez karşılaştım. Toplumun her kesiminde olduğu gibi. Bu iki kimliğe birden sahip olmak ise ultra ezilen olmak demek zaten.  

Alevi inancına baktığınızda kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Alevilik hiçbir kimliğe fobi üretmeyen bir inanç. Ama bu bir yol. Yolcuların da bu yola layık yürümesi gerek. Kendimi cinsel yönelimim açısından kötü hissetmeme sebep olacak hiçbir şey yok bu inancın içinde. Yola yolcu olup olamamanın kaygısı zorluyor beni daha çok, hayatın her alanında. 

Alevi toplumuna baktığınızda kendinizi dışlanmış hissediyor musunuz?

Hissetmiyorum. Ama kendinizi koruyacak çizgileri mutlaka çizmek zorundasınız. Bu dışlanmama halimin başka sebepleri var. Alevi toplumunun genel anlamda destek olduğu ve çok şükür sevdiği biriyim. Bu sevgiden dolayı da aslında hiçbir dışlamayla karşılaşmasam dahi bana gelecek bir sözün Alevi toplumuna da geleceğini düşünerek özellikle cinsel yönelimim ile ilgili 10 sözüm varsa 5’ini sakınırım. Göz önünde olmak birçok sorumluluğu ve bastırılmışlığı da beraberinde getiriyor. Bunları hissediyor olmam da baskının bir başka boyutu zaten sanıyorum. 

Hiç Alevi cem ibadetine katıldınız mı? Ne hissettiniz?

Çok kere katıldım. Hissettiklerimi hiçbir sayfaya sığdıramam. İnanç insanın içindeki bir aşk. O aşk insanın içine bir kez düştükten sonra bu aşkın ateşinde yanmak, bu yolun cefasını çekmek dahi insana kâr geliyor. 

Sizce Alevi toplumu ile diğer Türkiyeli toplumların eşcinsellik meselesine bakışı arasında fark var mı? Varsa nasıl?

Beraber yaşayan toplumların “ahlaki” değerleri de zaman içinde birbirine benziyor. Alevi hoşgörüsü diye bir tabir pompalanmaya çalışılsa da aslında hoşgörü son derece üstenci bir tabir. Aleviler zaten herkese bir nazarda bakar. Ama ne kadar Aleviyiz orasını tartışmak gerekiyor. Alevi toplumu da zaman içinde ne yazık ki homofobik bir noktaya gelmiş ama hiçbir eşcinseli öldürmek isteyen Alevi’ye denk gelmedim ya da eşcinsellere yönelik fiziki bir saldırı görmedim. Psikolojik şiddet mevcut ama fiziksel şiddet benim hiç tanık olmadığım bir şey.

Alevi toplumunun sizi ya da eşcinselleri ötekileştirdiğini düşünüyor musunuz?

Aslında toplumun hangi kesimi homofobik değil ki Alevi anne babadan doğanlar da homofobik olmasın? Aleviler dünyanın kurtuluşunun reçetesi, kutsal soy değil. Aleviler başka toplumlarla iç içe yaşıyor. Aleviliği ve Alevi anne babadan doğanları keskin şekilde ayırmalıyız. Alevi yolunu süren hiçkimse bir diğerini ötekileştirmez. Ama yolu sürüyorsa. Ali’yi sevmek Alevilikse ben de Aleviyim diyenlerle özünü turap edip yola revan olanları aynı kefeye koymak yanlış. Bu yüzden nefret besleyen ama Alevi bir aileden gelen bireylere de Alevi demek ne kadar doğru bilemiyorum. Daha doğrusu şuna açıklık getirmek gerek; benim mensubu olduğum sürekte Alevi bir aileden geliyor diye hiçbir birey soyu üzerinden Alevi olamıyor. Eğer yola girmeyi arzu ediyorsa ikrar veriyor ve ikrar verip yola girmek için bireyin evli olması şart değil. Queer bireyler yola giremez diye bir ötekileştirme de yok. Zaten Alevi inancında bireyin kimliklerine değil özüne bakılır. 

Sizce Alevi LGBTI+ harekete ihtiyaç var mı? Varsa içinde yer almak ister misiniz?

Bence gerek yok. Hali hazırda zaten son derece güçlü LGBTIQ+ örgütlenmeler var. Bu örgütlerde daha cesurca sözümüzü söylüyoruz. Bu örgütlerle işbirliği yapılması gerekir bence. Ama queer bireylerin Aleviler arasında daha çok görünür olmasına ve dolayısıyla bir farkındalığa ihtiyacımız var mı? Kesinlikle evet.

Şu anda Alevi alanında kendinize yakın hissettiğiniz grup çevreler/ oluşumlar var mı?

Dilerim onlar beni kendine yakın hisseder. Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı. Serçeşme. Kendimi Alevi örgütlerine mesafeli, dergahlara ve Alevi toplumuna daha yakın hissediyorum. 

11. Alevilikte eşcinsellik gibi konular politik ve teorik olarak da ele alınıyor mu? Ne düzeyde? Neler yapılabilir?

Ele alınıyor. Artık çok daha konuşulabilir halde ama tabii ki çok emek gerekecek. Fobileri yenmek kolay değil, insanların senelerce doğru bildiği şeylerin aslında kökten yanlış olduğunu görmesi kolay değil. Nefrete karşı bir başka nefret üretmeden ama diğer yandan da asla boyun eğmeden “buradayız” demeye devam etmek zorundayız. 

23.06.2020

Alevi LGBTI+’lar Röportaj Dizisinin tamamı

Alevi eşcinseller vardır – Ceren Ataş

  1. “Aleviyim derim ancak eşcinsellik meselesi zor
  2. “Bu alanda hiç konuşmamak veya görmezden gelmek de bir ötekileştirmedir”
  3. “Aleviler çocuklarının eşcinsel kimliğini gizlemeyi seçiyor”
  4. “Aleviyim diyen herkes ezilenlerin mücadelesinin yanında olmalı”
  5. “Alevilerde Lut Kavmi anlatısı gibi bir söylem yok”
  6. “En çok dokunan ötekileştirilen bir toplumun sizi yok sayması”
  7. “Bir gün özgürce kendimi ifade etmek isterdim”
  8. “Eşcinsel olduğum bilinse Ana’lık postuna oturabilir miyim?”
  9. “Alevilik hiçbir kimliğe fobi üretmeyen bir inanç”


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑