'Alevilerin kökünü kazıyacağız' sözleriyle gündeme gelen..." /> 'Alevilerin kökünü kazıyacağız' diyen IŞİD'li için Reyhanlı'da kitlesel cenaze töreni!

Türkiye

Published on Haziran 9th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

‘Alevilerin kökünü kazıyacağız’ diyen IŞİD’li için Reyhanlı’da kitlesel cenaze töreni!

‘Alevilerin kökünü kazıyacağız’ sözleriyle gündeme gelen eski IŞİD’li ve Ceyş’ul İzze komutanı olan Abdülbasit el-Sarut adlı cihatçı için Hatay Reyhanlı’da kitlesel cenaze töreni düzenlendi.

Bir dönem Suriye milli takımının kaleciliğini yapan, 2014 yılında IŞİD’e katılarak “Alevilerin kökünü kazıyacağız” sözleriyle tepki çeken Abdülbasit el Sarut Türkiye’de tedavi gördüğü hastanede öldü. Sarut, son dönemde ÖSO bünyesindeki Ceyş’ul İzze örgütünün komutanı olmuştu.

Sendika.org’un haberine göre, “Alevilerin kökünü kazıyacağız” dediği görüntülerle gündeme gelen cihatçı el Sarut için Reyhanlı’da kitlesel cenaze töreni düzenlendi. Görüntülerde yüzlerce kişi tekbir getirirken, Sarut’un tabutunun Hatay Büyükşehir Belediyesi yazılı örtüye sarılmış olması dikkat çekti.


2012’de katıldığı bir eylemde “Alevilerin kökünü kazıyacağız” diyerek kitleye tempo tutturan El-Sarut, daha sonra Humus kırsalında aktif olan ve ÖSO bünyesinde yer alan “Bayada Şehitleri Tugayı” adlı örgütü kurdu.

2014’te ÖSO’nun Humus’taki yenilgisini takiben El-Sarut ve örgütü kentten çekildi ve daha sonra IŞİD’e biat etti. Bununla ilgili haberler muhaliflere yakınlığıyla bilinen kaynaklarda da yer aldı.

Yerleştirilmiş video

El-Sarut, IŞİD’in Suriye ve Irak’ta yenilgiye uğratılmasının ardından İdlip vilayetine geçti ve sonunda Ceyş’ül İzze’ye katıldı. Hama’nın kuzeyi ve Gab Ovası’ndan etkin olan bu örgüt, Şam’ın Fethi Cephesi (eski adıyla Nusra) öncülüğünde kurulan Heyet-i Tahrir’uş Şam’a yakınlığıyla biliniyor. Kaynak: gazetemanifesto.com


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑