Almanya

Published on Mayıs 11th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Alman gazetesi: Türkiye S-400’lerde geri adım atıyor

Alman Bild gazetesi, Türkiye’nin ekonomik kriz ve olası Amerikan yaptırımları nedeniyle S-400’lerde geri adım attığını iddia etti.

Almanya’nın en yüksek trajlı gazetesi Bild, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın alma sürecini rafa kaldırdığını iddia etti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, S-400 hava savunma sistemi alınmasına yönelik sürecin tamamlandığını ve teslimata Temmuz ayında başlanacağını açıklamıştı. Bild gazetesinin haberinde Türkiye’nin ekonomik kriz ve ABD’nin yaptırım tehditlerinden duyulan endişe nedeniyle S-400’ler konusunda geri adım attığı iddia edildi.   Bild haberi, ismi verilmeyen üst düzey bir Türk diplomata dayandırıldı. Bild’e konuşan diplomatın, “Türkiye’de ekonomik kriz, Erdoğan’ın agresif dış politikası nedeniyle daha da derinleşiyor. Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı gibi Temmuz’da teslimat olmayacak. Çünkü böyle bir satın alım Washington’ın yaptırımlarına neden olur ve bu, mevcut Lira krizinde Türkiye’nin ekonomik çöküşü anlamına gelir” ifadelerini kullandığı belirtildi.


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise haberi yalanladı. Altun, Twitter hesabından haberi paylaşan Bild gazetesinin sorumlu editörlerinden Julian Röpcke’ye yanıt yazarak, “Sevgili Julian, Kaynaklarınız yanılıyor. Benden duymuş olun: S-400 alımı bitmiş anlaşmadır” ifadelerini kullandı. ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan geçen hafta, Türkiye’nin Rusya’dan S-400’leri satın alması durumunda Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılabileceği uyarısında bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise “S-400 konusunda karar verildi, geri adım atılmayacak” diye konuşmuştu.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑