fbpx

Almanya

Published on Temmuz 1st, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Alman ordusunda aşırı sağ mercek altında

İlk başta sadece bir askerin mektubu vardı, şimdi Askeri Kalkan Servisi (MAD) de orduda tırmanan aşırı sağcı harekete dikkat çekti. Bin 400 kişilik elit birim KSK’nın reforme edilmesi konuşuluyor.

Askeri İstihbarat Servisi (MAD) Başkanı Christof Gramm,  Alman ordusundaki aşırı sağ  sorununda “yeni bir boyut”tan söz etti. Gramm  İstihbarat için Parlamenter Denetleme Kurulu oturumunda dikkat çeken uyarılarda bulundu. 

Şüphe edilen aşırı sağcıların ve sözde “Reich vatandaşları”nın (Reich: Hitler Almanyası’nda devletin adı) sayısının 600’ü geçtiğini bildiren Gramm, “Aşırı uçlara ve anayasaya sadakat sorunu olanlara yakından bakıyoruz. Aradığımızı da buluyoruz” dedi.

Seçilmiş askerlerin yer aldığı KSK’ya inceleme

“Her ne kadar askerlerin büyük çoğunluğu anayasaya bağlı olsa da MAD  çalışmalarında  radikalleşmeye karşı koymayı odağına alıyor” diyen Gramm, “Anayasaya, hukuk devletine açık dünya görüşüne bağlı olmayan   ‘aşırı vatanseverliğe’ orduda yer yok. Bu tür sahte vatanseverlerin   kesinlikle aramızda yeri yok. Elit birim Komando Özel Kuvvetler’de (KSK) yaklaşık yirmi kişi takibimizde. Karanlığa ışık tutma çabalarımız sonuç veriyor. Paralel bir  ordu keşfetmemiş olsak da KSK’da sadece birkaç olaydan söz de edemeyiz” diye konuştu.

Elit birimde “sessizlik duvarı”

Tagesschau’da yer alan habere göre Alman ordusunda disiplin tedbirleri de alabilecek pozisyonlarla işbirliği geliştirildiğini kaydeden Gramm “Bir sessizlik duvarı”ndan söz etti. Gramm, bu duvarda çatlaklar yaratmayı başardıklarına işaret etti ve hareket kabiliyetini kaybetmeden  veya tamamen parçalanmadan KSK’nın aşırı sağ sorununu çözmek için hızlı bir şekilde reforme edilmesi gerektiğini de söyledi.

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi Almanya’da tek merkezde olan Baden-Württemberg eyaletinin Calw kentindeki KSK lokasyonununa bir  ikincisini eklemeyi teklif ederken, Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) de, gücün sadece bir noktada  bulunması sorununun çözülmesi yönünde destek verdi. 

“Demir Süpürge”

KSK’yı ziyaret eden Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, yalıtılmış özel birimde aşırı sağla mücadele etmek için “demir süpürge” kullanacağını açıkladı. 

Komando Özel Kuvvetleri (KSK) son yıllarda  aşırı sağcı olaylar nedeniyle sık sık manşetlere çıkmıştı. Gizli operasyonlar yapan elit birimde bin 400 komando ve destek personeli bulunuyor. Görevleri arasında Almanları savaş ve kriz bölgelerinden kurtarmak, savaş suçlularını ve teröristleri tutuklamak, kriz bölgelerinden bilgi edinmek, müttefik güçleri eğitmek ve bir rakibin stratejik açıdan önemli pozisyonlarıyla savaşmak yer alıyor.

Kaynak: +49 – Berlin

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑