Yazarlar

Published on Haziran 14th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Almanya Alevi Hareketi 30. kuruluş yılını kutluyor – Fikri Karakuş

Almanya’da geniş kitlesel inanç örgütlerinden olan AABF bu yıl 30. kuruluş yılını kutluyor. AABF Bavyera Bölge temsilciliği 30. yıl etkinlikleri koordinasyon sorumlusu İsmail Serin ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Söyleşi: Fikri KARAKUŞ


-Sayın İsmail Serin 30. yılında Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ve çalışmaları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Almanyada ki Aleviler 1988 yılında 7 Alevi Dernekleri biraraya gelerek “Yurtseverler Birliği”ni oluşturmuştur. 1990 yılına gelindiğinde “Alevi Cematler Federasyonu” ismini alır ve sonradan tüzük değişikliğine giderek örgütsel mücadelesini AABF “Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu “ ismiyle yürütmeye karar verir.

Alman Anayasasının 7. maddesi nin 3. bendine göre Alevileri temsil eden ”İnanc Kurumu” olarak tanınmaktadır. Bünyesinde 160 Cemevi bulundurmakta, 130 Cemevi kendi mülkiyetine kavuşmuştur. Diğer Alevi Federasyonlarıyla bir araya gelerek Konfederasyon kurulmuştur 275 Cemevleri ile Aleviler Avrupa da saygınlığı olan ve önemli kazanımlarla güçlü Alevi hareketi yaratılmıştır.

-Önemli kazanımlardan bahsettiniz, nedir bu kazanımlar biraz daha açabilir misiniz?

Alevilik Dersleri:

Almanyanın 8 Eyaletinde Alevilik dersleri verilmekte (Bavyera, Baden-Württemberg, Berlin, Hessen, Niedersachsen, Kuzey Ren Vestfalya, Rainland-Pfalz ve Hesen.) ilk ve Ortaokul öğrencilerine verilmekte ve Notlar Karneye işlenmekte.

Üniversitede Alevilik Kürsülerinin oluşturulması:

Hamburg Üniversitesi’nde ve Weingarten Eğitim Fakültesi’nde Alevilik Kürsüleri oluşturulmuştur. Alevilik Dersleri verecek öğretmenlerimize ek eğitim ve Sertifika verilmekte.

Hak Eşitlik anlaşmaları:

Hamburg,Bremen,Niedersachsen,Rainland-Pfalz ve Hessen Eyletlerinde „Hak Eşitlik anlaşmalari“ imzalanmıştir. İçerik olarak; Cemevlerinin ibadet merkezi olarak tanınması,Cenaze hizmetlerinin daha iyi yapılması için gerekli altyapı hizmetlerinin sunulmasi,Radyo ve Televizyon üst kurulunda temsil edilmesi, dini bayramların kabülü ve Alevilik derslerinin verilmesi.

Cenaze Şirketinin kurulması:

Alevi canlar artık kendi inanclarına göre Hakka uğurlanıyorlar.Abone sayısı 15.000 üstünde, Frankfurt, Duisburg, Stuttgart, Neumünster, Köln, Hamburg ve Berlin’de şubeler bulunmakta.

Yayın Organları:

“Alevilerin Sesi „ dergisi  Alevi Kültür Merkezlerinden haberler,Avrupa ve Dünyadan gelişmeler,Kültür Sanat köşesi, Almanca, Fransızca bölümü. Abone sistemiyle dağıtılıyor 24 yıldır süresiz her ay 5 bin üyeye dağıtılıyor.

Yol TV  Köln de Astra Sat üzerinden  yayın yapmakta

Delil Akedemisi:

Akademik çalışmalarının yürütülmesi,Üniversite ve Okullarla işbirliği,Federasyon Cemevi yönetici eğitim,araştırma inceleme Literatur, Uluslararası Akademik Konferanslar, Sosyal hizmet politikaları, Aile eğitimi, Eğitim seminerleri, Çocuk, Gençlik meslek danışmanlığı,Yaşlılara yönelik sosyal hizmetler, Alevilik ile ilgili tez ve bilimsel çalışmaların takip edilmesi.

-Köln Lanxess Arena da 28 Eylül 2019 tarihinde „Yol Bir Sürek Binbir“ adı altında Festival düzenlenecek,Festivalin içeriliği ve program hakkında bilgi alabilir miyiz.

Mayıs 2000 yılında Köln Arena’da Dünya rekorlar kitabına giren „Bin Yılın Türküsü“etkinliğine imza atan AABF 28.09.19 tarihinde yapacağı Festivalde geniş katılımlı bir programla çok güzel bir çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor.

Halkların, dillerin, inançların, kültürlerin sanatsal barış şöleni olacak. Dünyadaki tüm Alevilerin bir araya geleceği bir Festival olacak.

“Dünya Alevilerin kalbi 28 Eylül 2019 da Köln’de atacak“

Alevilerin rengi, kokusu, dili,felsefesi anlatılacak. Kabesi insan yolu ilim, inancı sevgi olanların deyişleri, türküleri anlatılacak. Gözyaşının rengi yoktur, sürgünün dili yoktur, göçün ırkı yoktur diyen mazlumların ağıtları anlatılacak.Yolu bugünlere etiren, Mürşitlerin, Dedelerin, Pirlerin, Seyitlerin,  Anaların, Taliplerin, Ozanların sanatsal gülbenkleri anlatılacak. Mansur ile Bruno ,Hünkar ile Descartes,Yunus ile Goethe,Fuzuli ile Shakspaer, Pir Sultan ile Beethoven’in muhabbetleri anlatılacak.

-Siz 30. yıl etkinlikleri Bavyera Bölge Koordinasyon sorumlusu olarak Bavyera Bölgesinde ne tür etkinlikler yapmayı düşünüyorsunuz veya hangi etkinlikler şimdiye kadar yaptınız?

Bavyera’da 22 Cemevimiz bulunmakta farklı bölgelerde  ocak ayından başlayark Aralık 2019 ayına kadar etkinlikler, festivaller, paneller ve Açık kapı günleri yapacağız. Örneğin;

Açık Kapı Günleri:

Cemevlerimizde yürütülen Kültürel, İnançsal, Sosyal, Müzikal ve Sportiv faaliyetler hakkında örgütlü olduğumuz bölgelerde Komuoyunu bilgilendirmek.

Bavyera Parlamentosunda resepsiyon verilmesi:

Siyasi partilere,Eyalet Milletvekillerine Alevilik, AABF,Bölge yönetimi ve Cemevleri çalışmalarından bilgiler verilmesi.

Gençlik Sempozyumu:

Dünden bugüne AABF, bölge ve Cemevlerinde gençlik kollarında faaliyet yürüten gençlerimizle  „Örgütlü mücadeleyi nereden,aldık nereye getirdik ve gelecekte hedeflerimiz ne olmalıdır“ adı altında sempozyum Nürnberg AKM’de gerçekleştirdik.

Kurucu ve emektar üyeler onuruna akşam yemeği:

30 yıl içinde Bavyera’da 22 Cemevlerinin kurulmasında ve bu günlere gelmesinde emek veren  Kurucu ve Emektar canlarımıza teşekkür etmek istedik. 22 Cemevi kurucu üyelerine plaketler verildi, Hakka yürüyen canlar anıldı. Augsburg AKM’de 400’ün üzerinde davetli üyelerimizle toplu akşam yemeği, müzik dinletisi ve eğlenceyle güzel bir akşam geçirdik.

Futbol Turnuvası:

Güney Bavyerada Augsburg AKM’nin ev sahipliği yaptığı ve Kuzey Bavyera’da Nürnberg AKM’nin ev sahipliği yaptığı iki Futbol Turnuvası düzenlendi. Amaç gençleri bir araya getirmek, birbirleriyle tanışmalarını ve kaynaşmalarını sağlamak. Güney ve Kuzey birincilerimiz Ingolstadt’ta yapacağımız büyük Festival’de final maçı oynayacaklar.

Festival:

23.06.19 tarihinde Ingolstadt’ta büyük bir Festival yapacağız. Kültür çadırları kurulacak, Müzik eğlence, Cemevleri arası yarışmalar, çocuklara yönelik eğlence oyun standları kurulacak, Kuzey Bölgesi ve Güney Bölgesi birincileri final maçı oynayacaklar. Bol eğlenceli güzel bir Festival olacak, tüm canlarımız,dostlarımız davetlidir.

-Çok renkli ve güzel çalışmalar bizlerde Avrupa Forum (AF)  adına sizlere başarılar dileriz. Son olarak ne söylemek istersiniz.

Yaşadığımız bu dönemde insanların giderek daha da çok yalnızlaştıklarını ve yozlaştıklarını görüyoruz. Benim çağrım özellikle genç ailelere. İnancınız, dünya görüşünüz, düşünceniz ne olursa olsun kendinize yakın gördüğünüz sosyal faaliyet yürüten kurumlara gidin çocuklarınızın sosyal bir ortamda büyümesini sağlayın.Ancak böylelikle yalnızlaşmanın ve yozlaşmanın önünün aşılabileceğini düşünüyorum.

Teşekkürler…

Not: İkinci kuşak Türkiyeli olan, AABF Bavyera Bölge temsilciliği 30. yıl etkinlikleri koordinasyon sorumlusu İsmail Serin, bir önceki Nürnberg AKM Başkanıydı.

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑