Almanya

Published on Kasım 17th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Almanya en çok Mısır ve Suudi Arabistan’a silah sattı

Almanya’nın, NATO ve AB üyesi olmayan ülkelere yönelik silah satışı arttı.

Almanya’nın, NATO ve AB üyesi olmayan ülkelere yönelik silah satışının bu yılın 3. çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre arttığı bildirildi.

Almanya Ekonomi Bakanlığı tarafından Sol Parti Milletvekili Stefan Liebich’in silah satışlarıyla ilgili bir soru önergesine karşı verilen yanıtta, 2017 yılının 3. çeyreğinde Almanya’nın yaklaşık 1 milyar 270 milyon euroluk silah satışına izin verdiği, bu satışların 871 milyon euroluk kısmının NATO ve AB üyesi olmayan ülkelere yapıldığı belirtildi.


Bu ülkelere Japonya, Yeni Zelanda, Avustralya ve İsviçre’nin dahil olmadığı ifade edilen yanıt metninde, Almanya’nın geçen yılın 3. çeyreğinde yaklaşık 1 milyar 140 milyon euroluk silah satışını onayladığı, o dönem satışların 485 milyon euroluk kısmının NATO ve AB üyesi olmayan ülkelere yapıldığı hatırlatıldı.

Bu yılın 3. çeyreğinde NATO ve AB üyesi olmayan ülkeler arasında en fazla silah satışının 298 milyon euro ile Mısır’a yapıldığı, bu ülkeyi 148 milyon euroluk silah satışıyla Suudi Arabistan’ın izlediği kaydedildi.

İsrail, Almanya’nın aynı dönem içinde en fazla silah satışı yaptığı söz konusu ülkeler arasında 84 milyon euroluk silah alımı ile 3. sırada yer aldı.

Almanya’da koalisyon görüşmelerine katılan Yeşiller Partisi, Almanya’nın özellikle Suudi Arabistan’a yaptığı silah satışlarını azaltmasını istiyor.

kaynak: ajanslar

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑