fbpx

Almanya

Published on Mayıs 7th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Almanya: Mülteciler hükümeti “gizlilik ihlali”nden dava ediyor

Almanya’da göçmenlik dairesinin mültecilerin telefonlarına erişmesine izin veren bir yasa, Suriye, Afganistan ve Kamerun’dan gelen üç mülteci tarafından “hak ihlali” olarak değerlendirilerek dava edildi.

Bir grup mülteci Salı günü yaptığı açıklamada, cep telefonlarındaki kişisel verilerine erişim izni veren yasa için Alman hükümetine dava açtıklarını duyurdu.

Dava, Alman devletinin mültecilerin insan haklarını ihlal ettiğini savunan Berlin merkezli Sivil Haklar Derneği (GFF) tarafından açıldı.

German Funke medya grubu gazetelerinden çıkan habere göre, GFF avukatları, davaların Suriye, Afganistan ve Kamerun’dan üç mülteci adına Hannover, Berlin ve Stuttgart şehirlerinde açıldığını belirtti.

İltica sahtekarlığını önlemek için 2017 yılında yürürlüğe konan yasaya göre, yetkililerin yasal olarak geçerli kimlik belgelerine sahip olmayan sığınmacıların telefonlarını incelemesine izin verilmekte.

GFF avukatı Lea Beckmann, “BAMF (Almanya Göç ve Mülteciler Bakanlığı), kişisel verilere erişirken uyması gereken anayasal kuralları göz ardı ediyor.” dedi.

Beckmann, göçmenlik bürosunun mültecilerin telefonlarındaki verilerine, kişilerine, telefon numaralarına, fotoğraflarına, kullandığı uygulamalara, web sitesi adreslerine ve e-posta adreslerine erişmek için özel bir analiz yazılımı kullandığını belirtti.

GFF, telefonlardan elde edilen bilgilerin göçmenlik bürosunun “mültecilerin kullanıcı davranışları hakkında kapsamlı sonuçlar çıkarmasına” izin verdiğini söyledi.

Bir BAMF sözcüsü bakanlığın mobil verilerin kontrol edilmesinin bir ihlal olduğunu kabul ettiğini, ancak her davanın katı kurallarla belirlendiğini dile getirdi.

Sözcü, “Cep telefonu genellikle Almanya’ya pasaport veya kimlik belgesi olmadan giren kişilerin kimliğini ve uyruklarını öğrenmeyi sağlayan tek veya çok önemli bir kaynaktır.” dedi.

Kaynak DW / Çeviri AF

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑