fbpx

Avrupa

Published on Aralık 29th, 2019 | by Avrupa Forum 4

0

Almanya siyasi mülteci Mehmet Sarar’ı tutukladı

Mehmet Sarar 26 Aralık günü tatil için Fransa’dan Almanya’ya geçti. 2011 yılından beri Fransa’da ikamet eden ve burada siyasi mülteci olan Sarar, hakkında Türkiye’nin talebiyle uluslararası yakalama kararı olduğu gerekçesiyle Alman polis tarafından tutuklandı. Sarar şu anda Freiburg Cezaevi’nde tutuluyor.

Mehmet Sarar’ın tutuklanmasına ilişkin açıklama yapan GDDK Fransa (Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi), Sarar’ın göçmen işçiler içerisinde çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Sarar’ın 10 yıl Türkiye’de cezaevinde geçirdiğini, ardından Fransa’ya siyasi mülteci olarak geldiği ifade edilen açıklamada, 300 gün süren bir açlık grevinin ardından kendisinin Wernicka Korsakoff adı verilen hastalığa yakalandığı belirtildi.

Açıklama şöyle:

Almanya’da tutuklu bulunan arkadaşımız, yoldaşımız Mehmet Sarar derhal serbest bırakılsın!

26 aralık günü, tatilini geçirmek için Paris’den yola çıkan Mehmet, aynı gün Alman Polisi tarafından gözaltına alınmış ve kendisi hakkında uluslararası arama kararı olduğu gerekçe gösterilerek Freiburg Cezaevi’ne gönderilmiştir. Türkiye, zaten antidemokratik yasalarla verilmiş kararlarla cezalandırdığı Türkiyeli politik sığınmacıları Avrupa’da Interpol eliyle, baskı altında tutarak yıldırmaya çalışıyor. Hal böyleyken, Mehmet Sarar gibi, Fransa’da oturum kartı olan bir siyasi sığınmacıyı tutuklayarak, Alman Hükümeti hem Türkiye Devleti’yle işbirliği yapmakta, hem de kendisinin taraf olduğu uluslararası sözleşmeleri çiğnemektedir. Oysaki bu sözleşmeler mültecilerin, özgür dolaşım hakkı da dahil, birçok insan hakkını garanti altına almaktadır.

Mehmet Sarar, savunduğu düşünceler yüzünden hayatının 10 yılını Türkiye cezaevlerinde geçirmiş, burada katıldığı 300 günden fazla süren açlık grevi eylemi sonuncunda Wernicke Korsakoff sendromuna yakalanmış bir politik sığınmacıdır. 2011 yılından beri Fransada yaşayan arkadaşımız, inşaat işçisi olarak mensup olduğu işçi sınıfı saflarında mücadeleye buradada devam etmiştir. Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi (GDKK) bünyesinde özellikle göçmenlere yönelik çalışmalar yürüten Mehmet Sarar, dün Sarı Yeleklilerle, bugün emeklilik yasasına karşı demiryolu ve metro işçileriyle, grevci öğretmenlerle yanyana sokaklarda, eylem alanlarındaydı.

Mehmet Sarar derhal serbest bırakılmalı ve Fransa’ya geri dönmesi sağlanmalıdır!
Bu çağrımıza katılan herkesi, Mehmet Sarar’ın durumuna acilen dikkat çekmeye ve Almanya’daki tutukluluk halinin en kısa zamanda sonlandırılmasını talep etmeye davet ediyoruz.


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑