Almanya Başbakan Yardımcısı Gabriel, Suriye'deki savaşı bitirmenin ..." /> Almanya: Suriye'deki savaşı bitirmenin anahtarı Moskova ve Waşington'da

Göçmenlik

Published on Eylül 14th, 2015 | by Avrupa Forum 1

0

Almanya: Suriye’deki savaşı bitirmenin anahtarı Moskova ve Waşington’da

Almanya Başbakan Yardımcısı Gabriel, Suriye’deki savaşı bitirmenin Moskova ve Washington’un yardımıyla mümkün olduğunu, bu yüzden Rusya ile ilişkileri onarmanın Avrupa için önemli olduğunu savundu.


AVRUPAFORUM / YORUM

Almanya Sosyal-Demokrat Partisi lideri, sıkı NATO’cu, Almanya başbakan yardımcısı Sigmar Gabriel, ilk kez bir Almanya Devlet yetkilisi olarak Almanya’nın sürekli izlediği bir tür “vasallık” türündeki “Amerikan güdümlü politika”sında küçük bir değişiklik işareti verdi.

Göçmen sorunun daha da büyüyebileceği kaygısına bir çözüm olarak, Suriye’den gelen göçmen sayısının artmasını engellemek niyeti ile, Suriye’de savaşın yoğunlaştırılması tehlikesine karşı bir “utangaç” beyanatta bulundu.

Bu beyanat Alman devletinin “dış politikada körü-körüne Amerikan pozisyonunda yer alma” tarzını kısmen değiştirme sinyali değeri taşımaktadır.

Bu durum Almanya açısından, Suriye’ye yaklaşım olduğu kadar, ardından Ukrayna’da da “hat değişikliği” getirebilir.

 


 

Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, “Rusya’ya karşı tavrımızı değiştirmemiz lazım. Suriye’deki savaşı bitirmenin anahtarı Moskova ve Washington’da bulunuyor” dedi.

Suriye’de çatışmaların tırmanmasının yeni mülteci akınına yol açabileceğini belirten Gabriel, “İran’ın nükleer programıyla ilgili başarılı müzakereler, birliğin Almanya ve Avrupa’nın yardımıyla sağlanabileceğini gösterdi. Bundan hareket etmeli ve Rusya’yla ilişkilerin yeniden başlaması konusunda yeni teklifler yapılmalı” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Sputnik News TürkçeAbout the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑