fbpx

Göçmenlik

Published on Temmuz 8th, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

Almanya Türkiye’den 10 bin sığınmacı kabul etti!

AB ile Türkiye arasında yapılan mülteci mutabakatı çerçevesinde Almanya’nın şimdiye kadar 10 bin sığınmacıyı kabul ettiği açıklandı.

Ülkeler kendileri belirliyor

Almanya İçişleri Bakanlığı’ndan adı belirtilmeyen bir yetkili Welt’e yaptığı açıklamada, anlaşmaya rağmen AB ülkelerinin Türkiye’den ne kadar sığınmacı kabul edeceklerine kendilerinin karar verdiklerini aktardı.

Alman hükümetine göre Türkiye-AB mutabakatı, Türkiye ve AB arasındaki göç işbirliği açısından aciliyetini ve önemini halen koruyan bir organ. Hükümet, anlaşma sayesinde özellikle deniz sınırlarındaki kaçak geçişlerin güçlü şekilde azaldığı görüşünde. 

FDP dış ilişkiler uzmanı Ulrich Lechte sığınmacıların kabülü konusunda AB’de eşit olmayan bir uygulamanın bulunduğunu belirterek “Türkiye ile yapılan çerçeve anlaşmadan bütün ülkeler istifade ederken buna sadece bir kısmının katkıda bulunması kabul edilemez” dedi.

Türkiye ile AB arasında imzalanan 18 Mart 2016 tarihli mutabakatta Türkiye’den Yunan adalarına geçen düzensiz göçmenlerin Türkiye’ye iadesi, Yunan adalarından Türkiye’ye iade edilen her bir sığınmacı için Türkiye’den bir diğer sığınmacının AB’ye yerleştirilmesi, Türkiye üzerinden AB’ye yasadışı göçe yönelik her türlü önlemin alınması, kriterlerin karşılanması halinde Türk vatandaşlarına vize serbestisi, Türkiye ile Gümrük Birliği’nin modernizasyonu ve Ankara ile müzakere sürecinin canlandırılması konusunda uzlaşıya varılması kararlaştırılmıştı.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑